Polska uważa, że poprzez wypłatę reparacji wojennych Niemcy zdyskryminowały Polskę

Polska uważa, że poprzez wypłatę reparacji wojennych Niemcy zdyskryminowały Polskę
Biuro Analiz Sejmowych podało do wiadomości publicznej wyniki badania, w którym przeanalizowano wypłatę powojennych reparacji wojennych Niemiec 21 krajom Europy.

Zdaniem posła rządzącej partii "Prawo i Sprawiedliwość" (PiS) Arkadiusza Mularczyka dokument pokazuje, że Polska w sprawie wypłaty odszkodowań została przez Niemcy zdyskryminowana, zawiadamia PAP.

"Z perspektywy czasu widzimy, że Polska i Polacy byli dyskryminowani i źle traktowani. Niemcy wypłacili wszystkim krajom łącznie 67 mld euro, z czego Polacy otrzymali 2 proc. To pokazuje wielką dyskryminację i niesprawiedliwość", - powiedział Mularczyk.

Zaznaczył, że wiedza ta świadczy o tym, iż "sprawa politycznie i prawnie jest otwarta".

"Cały czas zapadają decyzje dotyczące odszkodowań i są one płacone", - stwierdził polityk partii rządzącej.

W zeszłym roku w sierpniu Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z pytaniem, czy może teraz Polska domagać się od Niemiec zapłacenia reparacji wojennych. Następnie była szefowa polskiego rządu Beata Szydło zaznaczyła, że Polska ma prawo domagać się od Niemiec odszkodowań za straty wyrządzone w czasie II wojny światowej.

Obecny szef polskiego rządu Mateusz Morawieci w grudniu powiedział, że kwestia reparacji za wyrządzone Polsce w czasie II wojny światowej szkody powinna pojawić się w porządku obrad stosunków między Warszawą a Berlinem.

Artykuły powiązane