Tryb bezwizowy nie doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby Ukraińców w Polsce - władze kraju

Tryb bezwizowy nie doprowadził do gwałtownego wzrostu liczby Ukraińców w Polsce - władze kraju
Liczba Ukraińców w Polsce wzrosła tylko o 9%, co spowodowane jest naturalnymi przyczynami.

Urząd ds. Cudzoziemców (UDSC) Polski poinformował, że wprowadzenie ruchu bezwizowego pomiędzy Ukrainą a UE w dniu 11 czerwca 2017 roku nie miało znaczącego wpływu na liczbę Ukraińców, którzy przybyli do tego kraju. Takie oświadczenie znalazło się w odpowiedzi przedstawicieli resortu na zapytanie "Ukrinformu".

"Po niespełna 5 miesiącach od zniesienia obowiązku wizowego, nie zaobserwowano zasadniczej zmiany w dynamice czy charakterze migracji z Ukrainy. Porównując 4-miesięczne okresy przed i po wprowadzeniu ruchu bezwizowego, zauważalny jest niespełna 9-proc. wzrost liczby obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski. (...) Niespełna 9-proc. wzrost przekroczeń granicy jest naturalną konsekwencją rosnącej liczby obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce i odwiedzających swój kraj pochodzenia, a także przyjazdów do letnich prac sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie", - napisano w odpowiedzi.

Resort podkreśla także, że część migrantów z Ukrainy chce pozostać w Polsce na dłużej. Poinformowano, że według stanu na dzisiaj około 143 tys. obywateli Ukrainy posiadaja ważne dokumenty dające im prawo do pobytu w Polsce przez okres dłuższy niż jeden rok.

UDSC przypomina przy tym, że obywatele Ukrainy mają prawo do pracy w Polsce przez sześć miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę pod warunkiem złożenia przez pracodawcę pisemnego oświadczenia o zatrudnieniu i pisemnej umowy we właściwych powiatowych wydziałach pracy .

Przypominamy, że wcześniej przedstawiciel Rady Ministrów Polski Mateusz Morawiecki powiedział, iż w ostatnich latach kraj przyjął u siebie ponad 1,5 miliona Ukraińców, z których kilkadziesiąt tysięcy to przesiedleńcy z terenów objętych wojną. W tym samym czasie rzecznik parlamentu ds. praw człowieka Wałerija Łutkowska oświadczyła, że większość z 1,5 miliona Ukraińców, przebywających na terenie Polski, przyjechała do pracy i nie chodzi tu o uchodźców. Jej słowa potwierdził szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin, który przytoczył statystyki mówiące, że większość Ukraińców w Polsce ma status migrantów, a status uchodźcy uzyskało tylko 88 osób.

Artykuły powiązane