Mieszkanka Wrocławia została oskarżona o handel ludźmi: ucierpieli Ukraińcy

Mieszkanka Wrocławia została oskarżona o handel ludźmi: ucierpieli Ukraińcy Foto: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Według śledczych, kobieta rekrutowała do pracy Ukraińców, wykorzystywała to, że nie znają języka i zabierała ich dokumenty.

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu oskarżyła 44-letnią mieszkankę Wrocławia o handel ludźmi, stosowanie gróźb i fałszowanie dokumentów. Rekrutowała Ukraińców do pracy w trzech wrocławskich firmach, informuje Radio Wrocław.

Według informacji polskich pograniczników, kobiecie przedstawiono 20 zarzutów, z których 17 odnosi się do handlu ludźmi. Śledztwo wykazało, że oskarżona wykorzystywała brak znajomości przez Ukraińców języka, zabierała im paszporty oraz dokumenty osobiste, aby nie mogli oni swobodnie jeździć po kraju.

Wobec Ukraińców stosowano również mechanizm długu – za zwrot paszportu domagano się zapłaty.

"Z aktu oskarżenia dowiadujemy się, że proceder trwał od 2014 do 2016 roku. Agnieszka G. miała stosować wobec Ukraińców specjalny system kar pieniężnych, jeśli ci np. nie pojawili się w pracy z powodu choroby, nie odbierali telefonów albo kontaktowali się np. ze Strażą Graniczną. Zabierano im paszporty, a tytułem poniesionych przez firmy budowlane kosztów ich zatrudnienia, zdarzało się, że obcokrajowcy w ogóle nie otrzymywali pensji", - czytamy w komunikacie.

Oskarżonej grozi co najmniej trzy lata pozbawienia wolności. Zastosowano wobec niej poręczenie majątkowe i dozór policyjny. Nie może też opuszczać kraju. Oskarżona opuściła areszt po wpłaceniu 200 tysięcy złotych kaucji.

Artykuły powiązane