Kto skłócił Polskę i Ukrainę: wskazano potencjalnego winowajcę

Kto skłócił Polskę i Ukrainę: wskazano potencjalnego winowajcę
Dziennikarz i pisarz Wiesław Romanowski wskazał głównego winowajcę pogorszenia się stosunków polsko-ukraińskich.

W jednym z wywiadów stwierdził on, że przyczyną znacznej komplikacji w stosunkach stała się polityka ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Przy tym dodał, że w samej Polsce (władze) są z pracy Waszczykowskiego zadowoleni. „Uważam, że Waszczykowski to bardzo ekscentryczny człowiek. I już sam happening we Lwowie powinien był stać się przyczyną jego zwolnienia”, — powiedział Romanowski dla wydania Apostrof.

Polski dziennikarz sam osobiście oczekuje poprawy stosunków z Ukrainą, w szczególności dialogu w sprawach historii, polityki historycznej, dzięki pracy nowego szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza, przed którym postawiono zadanie poprawy relacji kraju z Europą.

Romanowski spodziewa się, że nowy minister zmieni priorytety polityki w stosunku do Ukrainy: „Nie jestem zbyt sceptyczny w stosunku do nowego ministra i liczę, że zmieni politykę Polski w sprawie Ukrainy”.

Przypomnijmy, że Witold Waszczykowski podczas wizyty we Lwowie odmówił udania się do Muzeum Ofiar Reżimów Okupacyjnych „Więzienie na Łąckiego” ze względu na stanowisko jego dyrektora Rusłana Zabiłyja. Ten ostatni oświadczył, że Polska w 1918 roku zajęły Zachodnią Ukrainę.

Artykuły powiązane