Polska zaproponowała przedłużenie drogi Via Carpatia do Gdańska

Polska zaproponowała przedłużenie drogi Via Carpatia do Gdańska fot. MIB
Droga Via Carpatia, którą planuje się wybudować do 2025 roku, pozytywnie wpłynie na rozwój litewskiego portu Kłajpeda i negatywnie wpłynie na porty w Polsce.
Aby tego uniknąć, końcowym punktem trasy powinna być nie Kłajpeda, a Gdańsk i Gdynia. Taką opinię w wywiadzie dla stacji radiowej Radio Gdańsk wyraził prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke, przekazuje rynekinfrastruktury.pl.

„Każda infrastruktura, która pozwoli lepiej skomunikować inny, obcy, port zwiększa naturalnie konkurencję dla nas. Więc w naszej ocenie Via Carpatia powinna łączyć Rzeszów i Białystok w Polsce Wschodniej i potem odbić w stronę Trójmiasta”, - powiedział Łukasz Greinke.

Należy pamiętać, że główna trasa Via Carpatia będzie przechodzić przez siedem krajów: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Końcowymi punktami trasy są Kłajpeda i Saloniki. Droga pozwoli połączyć porty trzech mórz – Bałtyckiego (Kłajpeda), Czarnego (Konstanca) i Egejskiego (Saloniki).

Zakłada się, że Via Carpatia będzie miała kilka odgałęzień. Jedno z nich będzie przebiegać przez Polskę i połączy Lublin, Warszawę, Gdynię oraz Gdańsk. Trasa będzie miała również trzy odgałęzienia na terytorium Ukrainy.

Artykuły powiązane