W Polsce odnotowano rekordową liczbę ubezpieczonych Ukraińców

W Polsce odnotowano rekordową liczbę ubezpieczonych Ukraińców
Dzięki składkom Ukraińców zwiększają się szanse na realizację obietnic wyborczych partii rządzącej o obniżeniu wieku emerytalnego.

W Polsce odnotowano rekordową liczbę Ukraińców, którzy odprowadzają składki do ZUS. Informuje o tym TVN24.

W komunikacie napisano, że w porównaniu do 2016 roku liczba Ukraińców, którzy odprowadzają składki ubezpieczeniowe, wzrosła o 78%. W trzecim kwartale 2017 roku składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadziło już 307 800 Ukraińców, w analogicznym okresie 2016 roku wskaźnik ten wynosił 172 tysiące osób.

Podkreśla się, że dzięki składkom Ukraińców system ubezpieczeń społecznych zyskuje dodatkowe środki, co zwiększa szanse na realizację przedwyborczych obietnic partii rządzącej „Prawo i Sprawiedliwość” o obniżeniu wieku emerytalnego dla obywateli kraju.

„Wzrost liczby obywateli Ukrainy ubezpieczonych w ZUS jest konsekwencją zarówno narastającego napływu pracowników z tego kraju do Polski, jak również tego, że Ukraińcy stopniowo zadomawiają się na polskim rynku pracy”, - powiedział ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Według szacunkowych danych za rok 2017 pracodawcom wydano około 250 tysięcy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców z krajów spoza UE.

Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska udział cudzoziemców w polskim rynku pracy waha się od 2,5 do 5%. Większość z nich to Ukraińcy, jednak w Polsce pracują także obywatele Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu.

Artykuły powiązane