Polska wysłała do Interpolu listy gończe 1600 członków SS: są wśród nich Ukraińcy

Polska wysłała do Interpolu listy gończe 1600 członków SS: są wśród nich Ukraińcy
Polski Instytut Pamięci Narodowej wysłał do Interpolu listy gończe z nazwiskami 1600 byłych członków SS, którzy być może jeszcze żyją, w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

Poszukiwani są SS-mani, którzy pracowali w obozach koncentracyjnych na terenie Polski, przekazuje Rzeczpospolita.

Według pracownika IPN Roberta Janickiego, pierwsze 400 nazwisk już zostało przekazanych międzynarodowej policji.

Dodał, że podjęte przez Instytut działania to ostatnia szansa na postawienie byłych esesmanów przed sądem.

Przy sporządzaniu listy pracownicy instytutu zwracali szczególną uwagę na datę urodzenia członków SS, aby wytypować tych, którzy mogliby jeszcze obecnie żyć. W ten sposób spośród 23 tysięcy osób zostało wybranych 1600. Na liście znajdują się głównie Niemcy i Austriacy, ale pojawiły się na niej też nazwiska Ukraińców, Białorusinów i Łotyszy.

Jak wiadomo, latem 2015 roku sąd w Lüneburgu (Niemcy) skazał na 4 lata więzienia byłego „księgowego” obozu śmierci Auschwitz 96-letniego Oskara Gröninga. Adwokaci oskarżonego wykorzystywali różne możliwości, aby nie dopuścić do zamknięcia go w więzieniu.

We wrześniu 2016 roku niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości potwierdził poprzednie wyroki sądu, a w grudniu 2017 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł również, że stan zdrowia Gröninga pozwala mu na odbycie kary.

Oskar Gröning złożył do niemieckiej prokuratury wniosek o ułaskawienie, ale niemiecka prokuratura go odrzuciła.

Artykuły powiązane