Senat Polski rozpatrzy ustawę o kryminalizacji „banderowskiej ideologii” 31 stycznia

Senat Polski rozpatrzy ustawę o kryminalizacji „banderowskiej ideologii” 31 stycznia
Senat Polski 31 stycznia rozpatrzy nową redakcję ustawy o IPN, nie czekając na wyniki pracy polsko-izraelskich grup ekspertów.

Powiedział o tym marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przekazuje Polskie Radio.

Polityk powiedział, że izba wyższa polskiego parlamentu nie ma czasu czekać na wyniki pracy dwustronnych, polsko-izraelskich grup ekspertów, o czym wcześniej porozumieli się premierzy dwóch krajów Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanyahu.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska stworzyła ustawę i nie może czekać na ustalenia tej komisji, ponieważ efekty jej pracy mogą pojawić się dopiero za miesiąc, dwa lub trzy. Według niego czas, by wyrazić swoją opinię na temat tej ustawy, jest ograniczony i należy trzymać się harmonogramu pracy.

Jak mówi, nowelizacja ustawy o polskim IPN-ie to dobra propozycja, która nie wymaga żadnych zmian.

Przypominamy, że 26 stycznia Sejm przyjął nową redakcję ustawy „O Instytucie Pamięci Narodowej (IPN)”, która znacznie rozszerza uprawnienia instytucji do badania „zbrodni wobec narodu polskiego i jego dobrego imienia”.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, osoby, które mówią o „polskich obozach koncentracyjnych” z czasów II wojny światowej lub zaprzeczają „zbrodniom ukraińskich nacjonalistów” wobec narodu polskiego mogą dostać nawet trzy lata więzienia, niezależnie od miejsca popełnienia przestępstwa.

W odpowiedzi na przyjęcie ustawy MSZ Ukrainy oświadczyło, że Polska stara się przedstawiać Ukraińców jako „przestępczych nacjonalistów”.

Władze izraelskie skrytykowały nowe prawo. Z krytyką wystąpili między innymi premier Izraela Benjamin Netanyahu oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która zaznaczyła, że ustawa pozwoli karać nawet tych, którzy przeżyli Holokaust, za ich zeznania.

MSZ Izraela oświadczyło, że nowa ustawa „nie przyczyni się do ujawnienia prawdy historycznej i może zaszkodzić wolności prowadzenia badań”.

Artykuły powiązane