Polska opozycja przygotowuje alternatywne zmiany ustawy o "banderyźmie"

Polska opozycja przygotowuje alternatywne zmiany ustawy o "banderyźmie"
Lider opozycyjnej partii Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna spotkał się z ambasadorem USA.

Opozycja w polskim parlamencie zamierza przygotować projekt nowelizacji przepisów Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, aby złagodzić skutki wejścia w życie nowo przyjętych zmian, które w szczególności odnoszą się do potępienia ukraińskiego nacjonalizmu. Oświadczył o tym lider partii Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna tuż po środowym spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce Paulem Jonesem - poinformował Onet.pl.

Schetyna powiedział po spotkaniu, że nie ma "dobrych informacji".

Poseł zauważył, że to "bardzo ważna sprawa", gdyż stosunki z USA są gwarantem bezpieczeństwa Polski.

"Zgłosimy nowelizację tej ustawy w tych najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej i tego wszystkiego, co zdarzyło się w polskim parlamencie, a zostało usankcjonowane przez prezydenta Dudę" - powiedział polityk.

Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził nowelizację ustawy o IPN.

6 stycznia 2018 r. zmiany w ustawie o IPN, które przewidują odpowiedzialność karną za negowanie "zbrodni ukraińskich nacjonalistów" wobec Polaków, zostały uchwalone przez Sejm, a w nocy z 1 lutego dokument zatwierdzono w Senacie.

Tak jak na Ukrainie, Izrael również wyraził niezadowolenie w związku z nowoprzyjętym prawem, i stwierdził, że można to uznać za zaprzeczenie Holokaustu.

Artykuły powiązane