Polska wezwała rodaków do odnotowywania antypolskich wystąpień za granicą

Polska wezwała rodaków do odnotowywania antypolskich wystąpień za granicą
Marszałek Senatu RP zwrócił się z apelem do Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju.

Marszałek głównego organu ustawodawczego Polski Stanisław Karczewski poprosił swoich rodaków dokumentować za granicą wszystkie antypolskie przejawy, które odnoszą się do czasów II wojny światowej.

Oficjalne pismo z apelem do Polaków, wystosowano 7 lutego 2018.

"Zwracam się do wszystkich Rodaków na całym świecie z apelem, o dokumentowanie i gromadzenie wszelkich dowodów okrucieństw, zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w czasie II wojny światowej" — czytamy w liście.

Według Karczewskiego, Polaków na całym świecie oskarża się o współudział w Holokauście, korzystając z nieprawdziwych sformułowań jak np.: "polskie obozy śmierci", co poniża narodową dumę i godność polskiego narodu.

"Proszę o dokumentowanie i reagowanie na przejawy antypolonizmu, krzywdzące nas sformułowania i opinie. Proszę o powiadamianie naszych ambasad, konsulatów i naszych konsulów honorowych o pomówieniach naruszających dobre imię Polski" - poprosił Karczewski.Marszałek zaznaczył, że świadków tych tragicznych wydarzeń jest coraz mniej i należy utrwalić ich wspomnienia w celu przywrócenia historycznej sprawiedliwości", - napisał Karczewski.

Przypomnijmy, prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjęte przez Senat RP zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Projekt ustawy przewiduje odpowiedzialność karną m. in. za propagowanie w kraju ideologii ukraińskich nacjonalistów. Ustawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Jak już wcześniej informowaliśmy, polskie prawo o zakazie "banderowskiej ideologii" wywołało ostrą reakcję na Ukrainie i wielu innych krajach świata. Rada Najwyższa Ukrainy odpowiedziała na kontrowersyjną ustawę zatwierdzając tekst oświadczenia w sprawie jego przyjęcia.

Artykuły powiązane