Partia ukraińskiego deputowanego pikietowała pod Sejmem RP

Partia ukraińskiego deputowanego pikietowała pod Sejmem RP
Deputowani z frakcji Partii Radykalnej Ołeha Laszko zorganizowali wczoraj pikietę pod polskim Sejmem w Warszawie.


Żądano zlikwidowania "antybanderowskiej" ustawy.

Poinformował o tym sam Laszko na swoim Facebooku.

"W chwili obecnej nasza frakcja pikietuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie z wymogiem skasowania antyukraińskiego prawa i zaprzestania prowadzenia polityki nienawiści do Ukraińców i podjudzania naszych narodów na wygodę Moskwie" — napisał wczoraj w swoim poście.

Deputowani oświadczyli, że przyjechali pikietować Sejm, aby zwrócić uwagę władz polskich na niedopuszczalność ich działań, od których "wygrywa Rosja".

Służby porządkowe poprosiły ich do komunikowania się w języku polskim i próbowano przemieścić ich na drugą stronę ulicy. Deputowani wystąpili przed dziennikarzami z oświadczeniem.

"W interesie Polski jest, aby Ukraina była silna. Silna Ukraina to silna Polska. W konfrontacji między Ukrainą i Polską wygra trzeci. Wygra Rosja. Dlatego wzywamy polskie władze do zatrzymania się, opamiętania się, nie upokarzania Ukraińców, chronienia interesów Ukraińców, których jest tu prawie dwa miliony pracujących w Polsce, niestety. Zrobimy wszystko, aby oni pracowali w domu. W domu mieli możliwość pracować i zarabiać. Ale dopóki są oni w Polsce nikt nie może ich atakować, poniżać za to, że są Ukraińcami", - powiedział Ołeh Laszko.

Politycy trzymali w rękach flagi Ukrainy i plakaty z napisem: "POLSKIE PRAWO = ROSYJSKIE CZOŁGI".

Przypomnijmy, że 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną Ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej.

Tego samego dnia, Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę, wzywając prezydenta Polski do nie podpisywania dokumentu, który przewiduje kary za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

1 lutego Senat RP przyjął bez poprawek Ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, w której między innymi, przewidziana jest odpowiedzialność karna za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów wobec Polaków.

Artykuły powiązane