Polska opozycja przedstawiła zmiany do ustawy o IPN

Polska opozycja przedstawiła zmiany do ustawy o IPN
Polska partia opozycyjna Platforma Obywatelska zaprezentowała swój projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Jak informuje Onet.pl, według lidera partii Grzegorza Schetyny proponowane przez opozycję zmiany naprawią błędy już zaakceptowanego i podpisanego przez prezydenta wariantu nowelizacji ustawy.

„Polski parlament musi zareagować na tę sytuację. Oświadczenie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, uchwała Rady Najwyższej Ukrainy, wreszcie bardzo twarde wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu, to wszystko pokazuje, w jakim jesteśmy miejscu, do czego prowadzi bezrozumna polityka rządu PiS”, - powiedział Schetyna.

Polityk poinformował, że w proponowanych zmianach mówi się o penalizacji sformułowania „polskie obozy śmierci” i zbrodniach popełnionych na terenie Kresów Wschodnich.

„Nasza propozycja zakłada: ścigane i karane ma być przypisywanie odpowiedzialności lub współodpowiedzialności państwu polskiemu za tworzenie obozów zagłady oraz dokonywanych w nich zbrodni. Wykluczamy sformułowania, które ograniczały wolność wypowiedzi w szczególności te dotyczące świadectw ocalałych z Holokaustu”, - czytamy na stronie internetowej „Platformy Obywatelskiej”.

Ponadto opozycja postanowiła rozszerzyć listę o zbrodnie popełnione wobec Polaków i innych narodowości na terenach Kresów Wschodnich.

PO proponuje między innymi usunięcie z ustawy sformułowania dotyczącego „zbrodni ukraińskich nacjonalistów”. W zmienionym przez opozycję artykule 1 mowa o wszystkich zbrodniach popełnionych wobec obywateli Polski i innych narodowości w okresie od 8 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku. W wykazie wymienione są „zbrodnie nazistowskie i komunistyczne, a także inne przestępstwa” (w tym na gruncie krajowym i popełnione przez osoby i formacje wojskowe, które kolaborowały z III Rzeszą bez wzmianki o ukraińskich nacjonalistach.

„Mówimy w naszym projekcie też o tym, co spotkało Polaków wywiezionych na Sybir. Precyzujemy te wszystkie zapisy, by pokazać, że my w Polsce powinniśmy pisać naszą politykę historyczną. Nie może ona być pisana pod dyktando Kremla, który chce skłócić nas z kluczowymi sojusznikami oraz sąsiadami”, - powiedział Schetyna.

Jednocześnie „Platforma Obywatelska” wysłała dokument prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w celu konsultacji.

Jak wiadomo, Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, która doprowadziła do konfliktu w stosunkach z Ukrainą, Izraelem i USA, nie będzie obowiązywać do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny spornych kwestii.

Artykuły powiązane