W Polsce zatrzymano podejrzanych o podpalenie Stowarzyszenia Węgrów w Użhorodzie

W Polsce zatrzymano podejrzanych o podpalenie Stowarzyszenia Węgrów w Użhorodzie Foto: mukachevo.net
Wczoraj miał miejsce kolejny atak na siedzibę Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej Zakarpacia .


Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Polski zatrzymała Polaków podejrzanych o podpalenie budynku regionalnego biura organizacji zakarpackich Węgrów.

Informację potwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Polski Stanisław Żaryn, informuje portal Onet.pl.

Polskie służby zatrzymały trzy osoby w związku z próbą podpalenia siedziby Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej Zakarpacia na początku lutego.

Zatrzymanie odbyło się 21 i 22 lutego, we współpracy ze stroną ukraińską.

W odniesieniu do dwóch podejrzanych podjęto decyzję o trzymiesięcznym areszcie, a wobec jednego z podejrzanych poręczenie majątkowe i dozór policji.

„W tej sprawie ABW bada różne wątki związane z dokonaną na Ukrainie próbą podpalenia budynku Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej. Badane są m.in. kontakty międzynarodowe osób zatrzymanych w tej sprawie”, - powiedział Żaryn.

Wcześniej informowaliśmy, że w dniu 4 lutego dwóch obywateli Polskich dokonało próby podpalenia wspomnianej siedziby Stowarzyszenia: Adrian Marglewski ur. 01.04.1996 r., mieszkaniec Krakowa oraz Tomasz Rafał Szymkowiak mieszkaniec Bydgoszczy. Polskie media przytaczają dane trzeciego zatrzymanego przez polskie służby specjalne jako Michał P.

Przypomnijmy, że 4 października napastnicy rzucili koktajl Mołotowa w okno budynku Towarzystwa Węgrów Zakarpackich – Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej.

Niedługo po tym, szef Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej Henadij Moskal powiedział, że próba podpalenia była zrealizowana przez dwóch obywateli Polski, członków radykalnej prawicowej organizacji Falanga. Według Moskala aktywiści Falangi uczestniczyli w działaniach bojowych w Donbasie po stronie tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej.

Wczoraj w nocy 27 lutego miał miejsce drugi atak na biuro organizacji zakarpackich Węgrów. Jak informują ukraińskie media, biuro Stowarzyszenia Kultury Węgierskiej Zakarpacia w Użhorodzie wysadzono w powietrze - nieznany zostawił torbę z ładunkiem wybuchowym domowej roboty na parapecie biura, który zdetonowano około 3 w nocy, w chwilę po oddaleniu się podejrzanego.

Jak poinformowano, wybuch był tak silny, że zadziałała nawet sygnalizacja na budynkach, które znajdują się po drugiej stronie rzeki.

W wyniku eksplozji zostały wybite oba okna biura, a wewnątrz niego wybuchło wielki pożar, który doszczętnie zniszczył całe biuro.

c11441f 01

MSZ Węgier z powodu incydentu wezwał ukraińskiego ambasadora w Budapeszcie.

W Stowarzyszeniu zakrapackich Węgrów, są przekonani, że za atakiem nie stoją obywatele Ukrainy.

Artykuły powiązane