Stosunki ukraińsko-polskie z „historycznego” impasu wyprowadzi gospodarka – ekspert

Stosunki ukraińsko-polskie z „historycznego” impasu wyprowadzi gospodarka – ekspert
Skomplikowane strony wspólnej historii Polski i Ukrainy nie powinny wpływać na współczesne stosunki między oboma krajami, dlatego na forum „Europa-Ukraina”, które odbędzie się w marcu w Rzeszowie, główny nacisk zostanie położony na gospodarkę.

Powiedział o tym w wywiadzie dla Ukrinformu przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, organizator forum „Europa-Ukraina” Zygmunt Berdychowski.

„Należy zrobić wszystko, aby wyjść z tego impasu, w którym znalazły się polsko-ukraińskie relacje. Nie warto doprowadzać do tego, że z jednej strony pomnik, a z drugiej tablica pamiątkowa uniemożliwiają racjonalny dialog. Historia jest ważnym tematem dla obu narodów. Ale napięcie w dialogu historycznym między oboma krajami powinno się zmniejszyć i musimy przyznać, że nie jest to najważniejsze dla kształtowania naszych relacji”,- powiedział Berdychowski.

Podkreślił, że podczas tegorocznego forum „Europa-Ukraina”, które odbędzie się w dniach 13-14 marca, główny nacisk zostanie położony na współpracę gospodarczą krajów Europy z Ukrainą.

„Równocześnie jeśli mowa o programie forum «Europa-Ukraina», to postaramy się podkreślić znaczenie gospodarki czy nauki. To właśnie te tematy będą dominować podczas »ukraińskiego« forum”, - powiedział ekspert.

Dodał, że wśród kilkudziesięciu tematów, które planuje się omówić podczas tegorocznego forum, prawie 2/3 stanowią tematy, które bezpośrednio odnoszą się do gospodarki.

Forum w Rzeszowie odbędzie się pod nazwą „Stowarzyszenie z Unią Europejską i co dalej?". W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział ponad 500 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów Unii Europejskiej, krajów sąsiednich i USA.

Artykuły powiązane