Sejm przyjął ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

Sejm przyjął ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów
W Polsce będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Sejm RP przyjął ustawę o wprowadzeniu Narodowego Dnia pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Informuje o tym Polskie Radio.

Za przyjęciem ustawy głosowało 399 posłów, przeciw był 21, 2 posłów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z decyzją Sejmu, Dzień Pamięci będzie obchodzony 24 marca. Ta data to dzień zamordowania przez niemiecką żandarmerię w Markowej rodziny Ulmów (Józefa, Wiktorii oraz ich dzieci), a także Żydów, których ukrywali. Według prezydenckiego projektu będzie to święto państwowe.

Wcześniej Sejm przyjął między innymi poprawkę zgłoszoną przez Platformę Obywatelską, która wprowadza do preambuły ustawy słowa o „polskich obywatelach”: mowa o uhonorowaniu tych osób, które jako obywatele II Rzeczypospolitej, ale nie tylko narodowości polskiej, ratowały Żydów.

Parlament odrzucił jednak poprawkę PO, która zakładała, że pierwszy raz święto będzie obchodzone dopiero w przyszłym roku.

W preambule do ustawy posłowie uczcili pamięć polskich obywateli, „bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Następnie projekt ten zatwierdził Senat.

Wcześniej informowaliśmy, że w Polsce w czwartek, 1 marca, weszła w życie ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej. Ustawa penalizuje oskarżanie narodu polskiego o zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

Artykuły powiązane