Polska będzie domagać się odszkodowań za zbrodnie Niemiec i ZSRR – Kaczyński

Polska będzie domagać się odszkodowań za zbrodnie Niemiec i ZSRR – Kaczyński
Polska nie może pogodzić się z tym, że nigdy nie dostanie odszkodowań za zbrodnie wojenne z czasów II wojny światowej, nie tylko ze strony Niemiec, ale i ZSRR.

 

Informuje o tym Radio ZET, na podstawie wywiadu którego udzielił Gazecie Polskiej lider partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyński.

„Chcę zwrócić uwagę na absolutnie kluczową kwestię: Polska nie otrzymała odszkodowań za straty wojenne. W żadnym razie nie możemy pogodzić się z sytuacją, że nie otrzymaliśmy reparacji nie tylko za niemieckie zbrodnie, ale także za skutki działań ZSRR wobec Polski, na które Zachód przymykał oczy” - powiedział Kaczyński.

W sierpniu ubiegłego roku politycy PiS zaczęli poruszać kwestię konieczności wypłaty przez Niemcy reparacji wojennych za wyrządzone Polsce szkody w czasie II wojny światowej. W marcu tego roku przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej Arkadiusz Mularczyk oświadczył, że, według wstępnych szacunków ekspertów w przeliczeniu na dolary, Niemcy powinny wypłacić Polsce 850 mld dolarów. Podkreślił, że jego zespół pracuje nad powojennym raportem dotyczącym wyrządzonych Polsce szkód i zamierza go opublikować w ciągu kilku miesięcy.

Lider PiS Jarosław Kaczyński wcześniej wielokrotnie zawiadamiał, że Niemcy nie mają podstaw prawnych, by odmawiać Polsce wypłaty odszkodowań. Wyraził przekonanie, że daną kwestię należy poruszyć na szczeblu międzynarodowym. Niemcy natomiast przekonują, że sprawa wypłaty reparacji wojennych Polsce na płaszczyźnie politycznej i prawnej jest zamknięta.

Artykuły powiązane