Raport z katastrofy smoleńskiej: samolot Kaczyńskiego został zniszczony w powietrzu

Raport z katastrofy smoleńskiej: samolot Kaczyńskiego został zniszczony w powietrzu
Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie, który rozbił się w Rosji w 2010 roku, został zniszczony w wyniku co najmniej dwóch wybuchów.

Dowodem na to jest raport badania technicznego katastrofy smoleńskiej, który został zaprezentowany w środę, informują polskie media.

„Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Jaki był charakter eksplozji, w którym miejscu został umieszczony ładunek wybuchowy. Co do natury eksplozji nie ma wątpliwości. Są wątpliwości co do jej kształtu”, – powiedział podczas prezentacji przewodniczący podkomisji Ministerstwa Obrony Narodowej ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Według niego, podkomisja odnalazła około 150 bezpośrednich świadków. Tysiące zdjęć i filmów wideo pozwoliło na rekonstrukcję wraku samolotu.

Raport w szczególności stwierdza, że samolot został zniszczony w powietrzu przez co najmniej dwa wybuchy. Pozycja ciał na ziemi wyraźnie wskazuje, że zaczęły wypadać z samolotu, zanim spadł na ziemię.

Zgodnie z raportem takie zniszczenie samolotu może nastąpić tylko w wyniku wybuchu.

Ekspert podkomisji Frank Taylor stwierdził, że podczas śledztwa "Rosjanie nie wzięli pod uwagę wielu ważnych aspektów analizy wypadków, przede wszystkim nie zrekonstruowali wydarzenia".

"To nie była klasyczna katastrofa", – dodał Taylor.

Warto przy tym zaznaczyć, że dr inż. Maciej Lasek, były szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych, uważa, że nie ma dowodów, iż przyczyną śmierci pasażerów samolotu była eksplozja.

Przypomnijmy, że oficjalną przyczyną śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej był wybuch, który nastąpił jeszcze zanim samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim, przedstawicielami dowództwa Polskich Sił Zbrojnych, członkami Sejmu oraz członkami rządu spadł na ziemię.

 

Artykuły powiązane