Polska przedstawiła Ukrainie wymagania dla wznowienia współpracy Instytutów Pamięci Narodowej

Polska przedstawiła Ukrainie wymagania dla wznowienia współpracy Instytutów Pamięci Narodowej
Wznowienie współpracy między polskim i ukraińskim IPN będzie możliwe po spełnieniu przez stronę ukraińską kilku warunków.

Powiedział o tym prezes polskiego IPN Jarosław Szarek, przekazuje TVP Info.

Szarek zaznaczył, że wznowienie współpracy odbędzie się po podjęciu przez Ukrainę decyzji w sprawie udzielenia Polakom zezwolenia na prowadzenie prac poszukiwawczych na terytorium Ukrainy.

Warszawa wymaga również zgody na ekshumację ofiar i budowę pomników w miejscach zagłady Polaków, w szczególności polskich żołnierzy, którzy zginęli na terenie dzisiejszej Ukrainy w 1939 roku, a także legionistów, pochowanych w rejonie wsi Kostiuchnówka w obwodzie wołyńskim.

Szef IPN podkreślił, że Ukraińcy wcześniej wyrazili chęć współpracy w sprawach związanych z wydarzeniami 1920 roku, czyli podpisaniem umowy o sojuszu między Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą, jednak dodał, że na oświadczeniach się skończyło.

Jeszcze jednym warunkiem wznowienia współpracy, według Szarka, będzie wspólna publikacja dorobku Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków.

Praca tego organu, w którego skład wchodzą naukowcy z obu krajów, jest obecnie zawieszona. Prezes polskiego IPN powiedział, że Instytut jest gotowy przeprowadzić następne spotkania z ukraińskimi badaczami, jeśli najpierw opublikuje w języku polskim i ukraińskim opracowania naukowe, które do tej pory zostały przedstawione w ramach forum.

„Do dzisiaj jednak ze strony ukraińskiej nie dostaliśmy tekstów autorów ukraińskich, choć jesteśmy je w stanie wydrukować”, - powiedział prezes IPN.

Jak wiadomo, Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy wprowadził moratorium na ekshumację Polaków na Ukrainie w odpowiedzi na akty wandalizmu w odniesieniu do ukraińskich pomników na terenie Polski, między innymi na cmentarzu w Hruszowicach pod Przemyślem.

Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz oświadczył, że Ukraina umożliwi ekshumację szczątków polskich ofiar wtedy, gdy strona polska przedstawi swoją wizję legalizacji ukraińskich pomników w Polsce.

Ukraina zwróciła się do Polski z prośbą o wznowieniu współpracy między Instytutami Pamięci Narodowej, Ministerstwami Kultury i międzynarodowymi komisjami, które zajmują się zagadnieniami historycznymi.

 

Artykuły powiązane