Ukraiński IPN nie uczestniczy w wydawaniu zgody prace ekshumacyjne

Ukraiński IPN nie uczestniczy w wydawaniu zgody prace ekshumacyjne
Procedura uzyskania zgody na prace archeologiczne na Ukrainie nie jest związana z IPN Ukrainy.

W polskim Instytucie Pamięci Narodowej oświadczono, że ukraiński IPN nie uczestniczy w wydawaniu zgody na wydawanie pozwoleń dla Polaków na przeprowadzanie prac ekshumacyjnych na Ukrainie.

Poinformowała o tym zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej Polski Anna Szelong, informuje serwis Dzieje.pl.

Powiedziała ona, że otrzymano od Ambasady Ukrainy odpowiednie dokumenty, w których zaznaczono, że ukraiński Instytut Pamięci Narodowej nie jest instytucją odpowiedzialną za wydawanie zgody na przeprowadzaniem tam wykopalisk. Zwróciła ona uwagę, że procedura uzyskania zgody na prace archeologiczne i ekshumacyjne na Ukrainie nie jest związana z ukraińskim IPN.

Według jej słów, zgodnie z otrzymaną opinią prawną, ukraiński IPN oficjalnie nie uczestniczy w wydawaniu zgody na przeprowadzanie tego rodzaju prac, co jest bardzo ważne, ponieważ blokowanie prac i oświadczenie o tym, że Polacy nie mogą pracować na terenie tego kraju, przedstawił szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz.

Tym sposobem, kwestie poruszane przez stronę ukraińską, nie mają żadnej formalnej podstawy. Dzięki otrzymaniu odpowiedzi z Ambasady, stało się jasne jaka jest procedura i według niej strona polska zamierza postępować.

„Zobaczymy, jakie będzie stanowisko strony ukraińskiej. My liczymy na to, że będzie merytoryczne" – wyjaśniła Szeląg.

Przypomnijmy, wcześniej szef polskiego IPN Jarosław Szarek powiedział, że wznowienie współpracy z IPN Ukrainy będzie możliwe po spełnieniu kilku warunków.

Artykuły powiązane