W Polsce uruchomiono projekt odnośnie bezpłatnego zatrudnienia Ukraińców

W Polsce uruchomiono projekt odnośnie bezpłatnego zatrudnienia Ukraińców
Firmy pośredniczące będą otrzymywały prowizje nie od poszukujących pracy, ale od pracodawców, którzy wybierają sobie pracowników.


Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza wraz z Ogólnoukraińskim Stowarzyszeniem Firm Międzynarodowego Zatrudnienia rozpoczęła projekt "Partnerstwo i zatrudnienie" mający na celu przezwyciężenie nadużyć w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce.

Informuje o tym komunikat na stronie internetowej Stowarzyszenia.

"Polscy przedsiębiorcy bardzo interesują się ukraińskimi migrantami zarobkowymi i chcą angażować ich na dłuższą metę do pracy, więc powinniśmy usuwać bariery administracyjne między krajami i stwarzać warunki dla synergii między polskimi pracodawcami a pracownikami najemnymi z Ukrainy" – czytamy w komunikacie.

Tak więc jednym z czynników do przezwyciężenia oszustwa będzie bezpłatne zatrudnienie. Jak informuje Stowarzyszenie, wiele nieuczciwych programów w tym obszarze opiera się na fakcie, że wnioskodawca płaci za poszukiwanie pracy, a w rezultacie jej nie otrzymuje.

W ramach projektu firmy pośredniczące będą otrzymywały prowizje nie od poszukujących pracy, ale od pracodawców, którzy sobie wybierają pracowników.

"Ukraińcy nie powinni płacić za swoją pracę za granicą, a firmy pośredniczące będą zarabiać nie od osoby fizycznej, ale od pracodawców, którzy szukają pracowników. Więc bezpłatne zatrudnienie uderzy po oszustach i nieuczciwych firmach, które nie będą już w stanie oszukać Ukraińców i wziąć pieniądze za rzekome poszukiwanie pracy, ale w rzeczywistości nie wiadomo za co" – czytamy w komunikacie.

Ponadto społeczeństwo zostanie poinformowane o międzynarodowym rynku pracy.

"Ukraińcy powinni wiedzieć, że powinni szukać pracy w Polsce tylko za pośrednictwem licencjonowanych firm, które są odpowiedzialne za to, gdzie wysyłają ludzi. Ponadto, najlepiej podejmować pracę w dużych przedsiębiorstwach, gdzie wynagrodzenie jest wypłacane na kartę bankową, w zgodzie ze wszystkimi przepisami określonymi w prawie polskim dotyczącymi ochrony pracy, i jest ubezpieczenie społeczne", – powiedział prezes Stowarzyszenia Wasyl Woskobojnyk.

Przypomnijmy, że według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, obecnie w Polsce jest około 1 miliona Ukraińców. Ocena władz polskich jest wyższa – minister pomocy humanitarnej i uchodźców Beata Kempa stwierdziła, że obecnie w Polsce może być ponad 2 miliony migrantów z Ukrainy.

W ubiegłym roku polscy pracodawcy złożyli 1,7 miliona wniosków o zatrudnienie obywateli ukraińskich, o jedną trzecią więcej niż w 2016 r., a od 2014 r. wzrost ten wyniósł 350%. Jednak liczba ta nie pokrywa się z liczbą faktycznie zatrudnionych Ukraińców (jest ich mniej).

 

Artykuły powiązane