Polska przejęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska przejęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Polska od wczoraj, 1 maja rozpoczęła miesięczne rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

Celem Warszawy w czasie prezydencji będą działania dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie, informuje PAP.

"Zamierzamy wywiązać się ze spoczywających na nas obowiązków i zapewnić sprawne funkcjonowanie Rady. Jednym z głównych zadań stawianych sobie przez polską dyplomację na ten miesiąc jest sprawna organizacja pracy Rady i bezstronne moderowanie debat", - jest mowa w oświadczeniu MSZ.

W maju Polska w ramach posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ planuje zorganizować szereg imprez poświęconych sytuacji na Bliskim Wschodzie, Afryce, a także poszczególnych problemów w Europie i Azji z akcentowaniem uwagi na Syrii.

Jak podkreśla MSZ, jednym z najważniejszych wydarzeń podczas prezydencji będzie otwarta dyskusja na temat wzmocnienia roli prawa międzynarodowego w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na świecie, która zostanie zorganizowana 17 maja z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jeszcze jednym ważnym wydarzeniem podczas Polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie otwarta dyskusja 22 maja, którą poprowadzi szef MSZ RP Jacek Czaputowicz dotycząca ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych.

Artykuły powiązane