Prezydent Duda podpisał ustawę, która poprawia warunki pracy pracowników sezonowych

Prezydent Duda podpisał ustawę, która poprawia warunki pracy pracowników sezonowych
Prezydent RP podpisał we wtorek, 8 maja, nowelizacje w ustawie o ubezpieczeniu społecznym pracowników sezonowych.

Zakłada się, że zmiany powinny przyczynić się do eliminacji tzw. „zatrudnienia na czarno” w sektorze rolniczym i zapewnią prawa pracowników sezonowych, przekazują polskie media.

Podkreśla się, że zmiany w przepisach prawa, zapewniają w szczególności wprowadzenie nowego rodzaju umowy – w przypadku zatrudnienia na czas zbiorów. Taki typ umowy można zawrzeć na 120 dni.

Dzięki noweliacji, zatrudnieni na zbiory sezonowe, których teraz będą nazywać "pomocnikami rolnika", otrzymają obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Rozmiar obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 142 zł, a składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie - 42 zł. W ten sposób pracodawca musi zapłacić do budżetu za każdego pracownika sezonowego 184 zł miesięcznie.

Nowy typ umowy ma na celu zmniejszenie skali nieformalnego zatrudnienia i zmniejszenia liczby umów o dzieło, za które pracodawca nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne. Poinformowano również, że innowacje pomogą ukraińskim gastarbeiterom, których w polskim sektorze rolniczym pracuje ponad 500 tys.

Nowe prawo wejdzie w życie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów dotyczących lokalnych władz (na przykład, przewodniczącego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w rolnictwie, wojewody, starosty). Odnośnie tych podmiotów przepisy nabiorą czynności z dniem 1 stycznia 2019 roku.

Artykuły powiązane