NATO przeprowadzi w Polsce ćwiczenia wojskowe Tiger Meet

NATO przeprowadzi w Polsce ćwiczenia wojskowe Tiger Meet Foto: twitter.com/mon_gov_pl
W ćwiczeniach wezmą udział eskadry z Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii

W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach pod Poznaniem w terminie 14-25 maja odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia sił powietrznych krajów NATO Tiger Meet. Informuje o tym służba prasowa Ministerstwa Obrony RP.

"O swoim udziale poinformowały 22 eskadry z 13 krajów. Około 2 tys. żołnierzy z Polski, państw sojuszu (Austrii, Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Turcji) oraz partnerskich (Szwajcarii)" – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

W ćwiczeniach będzie uczestniczyć 70 samolotów, dziesięć śmigłowców, a także samolot przewodnictwa i wczesnego ostrzegania "Awacs". W szkolenie będą zaangażowane przede wszystkim Siły Powietrzne ale również wojska pancerne i zmechanizowane, aeromobilne,żołnierze wojsk specjalnych, artylerzyści, przeciwlotnicy, zwiadowcy, operatorzy bezzałogowców, łącznościowcy, logistycy czy wojskowi medycy.

W rozpoczęciu szkolenia, 14.05. (poniedziałek) o godzinie 12.00 weźmie udział minister Mariusz Błaszczak.

Stowarzyszenie "NATO Tigers" zostało założone w 1960 roku przez francuskiego ministra obrony Pierre’a Messmera i służy do wzajemnej wymiany doświadczeń i doskonalenia współpracy Sił Powietrznych NATO. Polska przynależy do tej organizacji od 2011 roku.

Należy pamiętać, że Polska, jak i kraje bałtyckie, wyrażała zaniepokojenie obecnością rosyjskich wojsk u swoich granic. W 2017 roku po aneksji Krymu Sojusz Północnoatlantycki w świetle zaostrzenia się stosunków z Moskwą umieścił cztery międzynarodowe bataliony w Polsce, na Łotwie, Litwie i w Estonii.

Ponadto, pod koniec marca 2018 roku Polska i Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na dostawę dwóch przeciwlotniczych zestawów rakietowych "Patriot", a łączna wartość zakupionych systemów wyniesie 3,8 mld euro. Polska otrzyma je do 2022 roku.

Warto nadmienić, że amerykańscy wojskowi wysłali batalion "Patriotów" na Litwę w celu przeprowadzenia ćwiczeń. System został wdrożony na Litwie w ramach ćwiczeń Tobruq Legacy-2017, które odbyły się między 11 a 22 lipca.

Artykuły powiązane