Polski IPN przeprowadzi badania na miejscu pomnika UPA w Hruszowicach

Foto: ipn.gov.pl Foto: ipn.gov.pl
W tym samym czasie Światosław Szeremeta skrytykował Polski IPN za to, że nie uzgodnił z Kijowem zaplanowano na 24-25 maja prac.

 

Sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Pamięci Światosław Szeremeta skrytykował w poniedziałek, 14 maja, polski Instytut Pamięci Narodowej za "brak uzgodnienia ze stroną ukraińską" badań archeologicznych na cmentarzu w miejscowości Hruszowice na Podkarpaciu, które mają określić czy są tam pochowani członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii, informuje ukraińskie wydanie Polskiego Radia.

"Niestety, widzimy, że polski IPN ciągle jest nastawiony do pogłębienia konfrontacji, a nie na dialog" – napisał Szeremeta na Facebooku.

Zgodnie z treścią komunikatu polskiego IPN, prace archeologiczne na cmentarzu w Hruszowicach mają ruszyć w dniach 24-25 maja.

"Celem zaplanowanych badań jest ustalenie, czy w miejscu istniejącego do 26 kwietnia 2017 r. pomnika upamiętniającego działalność UPA znajdują się pochówki członków tej ukraińskiej formacji" – czytamy w komunikacie.

W tym samym czasie w IPN poinformowano, że o zamiarze przeprowadzenia badań został poinformowany ambasador Ukrainy w Polsce i Związek Ukraińców w Polsce, a ich przedstawiciele zaproszeni do udziału w pracach w charakterze obserwatorów.

Zdaniem Światosława Szeremety, informowanie o planowanych badaniach "na tydzień przed ich rozpoczęciem, jest co najmniej niewłaściwe".

"Nie mówiąc już o uzgodnieniu ze stroną ukraińską samego faktu prowadzenia badań według umowy międzyrządowej i uzgodnieniu ich terminu", – zaznaczył on.

"Teraz ukraińscy specjaliści, którzy mogą ocenić te badania na profesjonalnym poziomie, mają już zaplanowane inne ekspedycje. Jak widać, strona polska nie chce dialogu i porozumienia. To boli, ale już nie dziwi", – oświadczył sekretarz ukraińskiej Komisji ds. Upamiętnienia Pamięci.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 roku trwa spór wokół zakazu strony ukraińskiej na przeprowadzanie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w odniesieniu do szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz ten był wynikiem rozbiórki pomnika UPA w Hruszowicach i poprzednich przypadkach niszczenia ukraińskich miejsc pamięci na terenie Polski. W Kijowie stwierdzono, że poszukiwania i prace ekshumacyjne zostaną odblokowane, pod warunkiem przywrócenia zniszczonych ukraińskich pomników w Polsce.

Przypomnijmy również, że 18 listopada 2017 roku, Światosław Szeremeta nie został wpuszczony do Polski. Na chwilę obecną wjazd do kraju ukraińskiego urzędnika jest zabroniona.

Artykuły powiązane