Ulicami Przemyśla przemaszerowało półtora tysiąca Ukraińców, Polacy przynieśli transparent o "banderyzmie"

Foto: Iryna Sajewycz/Hromadske Foto: Iryna Sajewycz/Hromadske
Około półtora tysiąca Ukraińców przemaszerowało ulicami Przemyśla do pobliskiej wsi Pikulice, obchodząc 29. rok z rzędu Dzień Ukraińskiej Pamięci Narodowej.

 

Jak informuje ukraińskie radio "Hromadśke", polscy strażnicy dokładnie sprawdzali dokumenty i autobusy delegacji, przez co nie wszyscy chętni mogli zdążyć na na akcję. Uczestnicy marszu ubrani byli w wyszywanki i nieśli ukraińskie oraz polskie flagi, a wojskowa orkiestra grała pieśni narodowe.

Z powodu ostatnich prowokacji już drugi rok z rzędu marsz odbywał się pod wzmocnioną ochroną. W 2016 roku podczas podobnej imprezy polscy kibice piłkarscy i nacjonaliści kilka razy atakowali uczestników marszu, wykrzykiwali obraźliwe hasła, pobili niektórych uczestników i zerwali wyszywankę z jednego z nich, gdyż była w czarno-czerwonych kolorach.

Tym razem impreza odbyła się pod wzmocnioną ochroną: na początku i końcu kolumny było kilka samochodów policyjnych, a samych uczestników otoczono ze wszystkich stron. Oprócz policjantów w służbowych uniformach, byli ludzie w cywilu z oznaczeniami policji lub po prostu z krótkofalówkami. Byli także obecni agenci ABW, którzy nagrywali marsz na małe kamery.

Trzech Polaków przyniosło ze sobą transparent z napisem: "Sąsiedzi Ukraińcy, ostrzegamy, dość kłamstw i milczenia. Żadnych symboli i oznak banderyzmu i UPA na terenie Polski". Ludzie, którzy trzymali ten baner, nie towarzyszyli kolumnie, a jedynie stali wzdłuż drogi, po której szli uczestnicy marszu. Do punktu końcowego - ukraińskiego cmentarza wojennego - ludzie dotarli bez incydentów.

img 0667

W masowym grobie w Pikulicach pochowano ponad dwa tysiące Ukraińców - wojowników i dowództwa armii URL i UHA, którzy w latach 1918-1919 zginęli tutaj w obozach dla jeńców wojennych.

Warto nadmienić, że przemyski sąd wydał wyrok ograniczenia wolności dla 20 osób, które w czerwcu 2016 roku zakłócały przemarszowi kościelnej procesji Ukraińców w Przemyślu.

Artykuły powiązane