Polska złagodzi warunki zatrudnienia dla imigrantów

Polska złagodzi warunki zatrudnienia dla imigrantów
Pozwolenie na pracę w kraju dla cudzoziemców będzie ważne w ciągu pięciu lat.

 

Władze Polski kończą przygotowania strategii imigracyjnej, mającej na celu złagodzenie zasad zatrudnienia migrantów.

Według informacji wydania Dziennik Gazeta Prawna, zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na pracę w kraju dla cudzoziemców będzie ważne w ciągu pięciu lat, a obywatele Filipin i Wietnamu nie będą go w ogóle potrzebować.

Polski rząd planuje również, w szczególności, zwiększyć czas możliwości pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy. Obecnie obywatele sześciu krajów byłego ZSRR (w tym gastarbeiterzy z Ukrainy) mogą pracować w kraju na tej podstawie maksymalnie pół roku, zgodnie z nowymi przepisami okres ten wyniesie rok.

Jak wyjaśniają polscy politycy, strategia ta jest odpowiedzią na sytuację na rynku pracy.

"Niedobór rąk do pracy jest widoczny w niemal każdej branży. Nawet w niewielkich miastach, w których jeszcze niedawno było dwucyfrowe bezrobocie, zaczyna brakować chętnych " – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju kraju Paweł Chorąży.

Coraz więcej Ukraińców w Polsce otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jak i Polacy, w tym pracodawcy nie wykluczają, że będą im płacić więcej.

Zapotrzebowanie na gastarbeiterów z z południowego-wschodu rośnie.

„Chodzi o państwa Azji Południowo-Wschodniej, np. Wietnam czy Filipiny. Mamy informacje od pracodawców, że osoby z tych krajów bardzo szybko aklimatyzują się w Polsce i dobrze się integrują. Filipińczycy są cenionymi pracownikami w sektorze usług opiekuńczych czy branży IT”, – tłumaczy wiceminister.

Celem nowej strategii jest nie tylko przyciągnięcie imigrantów związane z problemami na rynku pracy, politycy uważają, że przybysze osiedlając się u nas i zakładając rodziny pomogą nam załatać także dziurę demograficzną.

Głównymi założeniami nowych przepisów ma być szybka ścieżka umożliwiająca przejście z pracy na podstawie oświadczenia na pracę na podstawie zezwolenia (jeśli zmiana dotyczy tego samego pracodawcy). Mogłoby się to odbywać, jeśli nie automatycznie, to na pewno z dużymi udogodnieniami.

Także brane jest pod uwagę składanie wniosków o zezwolenie na pracę drogą elektroniczną, które znacząco skróci czas rozpatrywania wniosków. Tym samym rząd konsultuje projekt rozporządzenia, które zwalnia z obowiązku tzw. testu rynku pracy wiele profesji związanych z branżą budowlaną, logistyką czy IT. Rozwiązania mają wejść w życie od nowego roku.

Artykuły powiązane