Polska przekazała Ukrainie sprawozdanie z badań na cmentarzu w Hruszowicach

Polska przekazała Ukrainie sprawozdanie z badań na cmentarzu w Hruszowicach Foto: facebook.com/pavlo.podobed
W raporcie zawarto wyniki ekspertyzy sądowo-lekarskiej znalezionych szczątków ludzkich i wnioski archeologów.

 

Instytut Pamięci Narodowej przekazał stronie ukraińskiej raport w sprawie badań archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu. Dokument z wnioskami prac IPN na miejscu rozebranego pomnika UPA otrzymały w szczególności Państwowa Międzyresortowa Komisja do spraw Upamiętnień oraz Ministerstwo Kultury Ukrainy, informuje Polskie Radio.

O wysłaniu raportu stronie ukraińskiej, do którego doszło 11 czerwca, poinformowała we wtorek Anna Szelong z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dokument wysłano do pięciu ukraińskich instytucji: Państwowej Komisji Międzyresortowej ds. Upamiętnień Ofiar Wojny i Represji Politycznych, Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Ambasady Ukrainy w Polsce i Związku Ukraińców w Polsce..

Raport składa się z dwóch dokumentów: sprawozdania z prac archeologicznych dotyczących znalezionych szczątków ludzi i przedmiotów, które leżały obok nich, a także opinii medyczno-sądowej miejsca i szczątków.

Jak zaznaczono, o szczegółach związanych z badaniami w Hruszowicach na Podkarpaciu przedstawiciele IPN opowiedzą w czwartek na planowanej konferencji prasowej w Warszawie.

Dotychczas nie pojawiły się komentarze ze strony ukraińskich instytucji.

Jak informowaliśmy, wykopaliska na miejscu pomnika żołnierzy UPA w Hruszowicach zdemontowanego po decyzji lokalnych władz, trwały w terminie 24-26 maja.

Po przeprowadzeniu trzydniowych badań archeologicznych opinie ukraińskich i polskich ekspertów, którzy brali udział w wykopaliskach są podzielone.

Według wstępnych wniosków grupy ukraińskich ekspertów, wśród 18 grobów są co najmniej trzy groby żołnierzy UPA. Natomiast polscy eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej twierdzą, że przeprowadzone badania archeologiczne i sądowo-medyczne na razie nie dają podstaw, by twierdzić, że na miejscu zdemontowanego pomnika odnaleziono groby członków UPA.

Artykuły powiązane