Polska odnotowuje zmniejszenie ruchu na granicy z Ukrainą

Polska odnotowuje zmniejszenie ruchu na granicy z Ukrainą
Od stycznia do maja bieżącego roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 roku, obserwuje się dziesięcioprocentowe obniżenie natężenia ruchu obywateli Ukrainy na granicy polsko-ukraińskiej.

 

O specyfice funkcjonowania ruchu bezwizowego między Ukrainą a Polską, poinformowała stałego korespondenta „Ukrinformu” rzecznik Straży Granicznej RP Agnieszka Golias.

„Biorąc pod uwagę okres od 1 stycznia do końca maja, zauważamy zmniejszenie ruchu granicznego obywateli Ukrainy o 10%, porównując z analogicznym okresem w 2017 r. Nie uwzględniając faktu, że ruch graniczny z Ukrainą pozostaje wyższy niż na wszystkich przejściach granicznych z Białorusią i Rosją” - podkreśla Golias.

Poinformowała również, że przez rok (od 11 czerwca 2017 roku) 28,7% całego ruchu granicznego z Polską stanowiły przekroczenia granicy przez obywateli Ukrainy, którzy skorzystali z ruchu bezwizowego.

Ogólnie na lądowych, powietrznych i morskich granicach Polski od 11 czerwca 2017 do 10 czerwca 2018 roku obywateli Ukrainy kontrolowano ponad 10 mln razy, najczęściej w ramach ruchu bezwizowego za pomocą paszportu biometrycznego - 2,8 mln razy. Ogólnie w tym okresie Straż Graniczna RP odmówiła wjazdu 39 353 obywatelom Ukrainy.

Jak informowaliśmy, ruch bezwizowy między Ukrainą a UE wszedł w życie dnia 11 czerwca 2017 roku.

Artykuły powiązane