W Polsce może powstać raport o zbrodniach Rosji na Krymie

W Polsce może powstać raport o zbrodniach Rosji na Krymie
Autorka „Raportu o rosyjskich zbrodniach wojennych na wschodniej Ukrainie”, posłanka Sejmu Małgorzata Gosiewska nie wyklucza, że powstaną nowe rozdziały raportu. Chciałaby również przygotować osobny raport o zbrodniach Rosji na Krymie.

 

Poinformowała o tym w wywiadzie dla „Ukrinformu”.

„Myślę, że możemy przygotować kolejne rozdziały tego raportu. Chcielibyśmy stworzyć osobny raport, który będzie dotyczył Krymu. Możliwe, że spróbujemy go przygotować jesienią tego roku” - oświadczyła Gosiewska.

Dodała, że zespół jej współpracowników już od dłuższego czasu myśli o tym pomyśle i ma nadzieję, że pomysł zostanie wprowadzony w życie.

Dla polskiej polityk najważniejsze jest to, żeby Trybunał w Hadze rozpatrzył przedstawiony w 2016 raport i zaczął wzywać świadków w celu uzyskania oficjalnych zeznań.

„Wtedy nie będzie przeszkód, żeby powiększyć liczbę tych świadków. Wtedy będziemy mogli wrócić do sprawy i do kolejnych osób, które mogłyby złożyć nowe zeznania. Mam nadzieję, że będą mieli możliwość to zrobić” - oświadczyła posłanka.

Według niej, do raportu nie weszło bardzo dużo historii ludzi, którzy byli torturowani przez rosyjskich zbrodniarzy w Donbasie. Zaznaczyła, że chodzi m.in. o gwałty na czeczeńskich młodych dziewczynach i kastrowanie ukraińskich żołnierzy, o czym bardzo trudno jest im oficjalnie mówić.

Co więcej, wyraziła nadzieję, że w przypadku rozpoczęcia rozpatrywania zbrodni Rosji w Trybunale w Hadze ci ludzie zdecydują się zeznawać w sprawie dotyczącej rosyjskich zbrodni na terenach okupowanych.

Raport został opracowany na bazie 60 zeznań, które polscy i ukraińscy wolontariusze zebrali od byłych więźniów. W nich opowiadają m.in. o fizycznych i psychicznych torturach, zabójstwach, w których brali udział Rosjanie. Prezentacja raportu odbyła się w parlamentach kilku państw w tym w Radzie Najwyższej Ukrainy i w Parlamencie Europejskim. W kwietniu 2016 roku posłanka Gosiewska osobiście złożyła raport w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze.

Artykuły powiązane