Polska dąży do pojednania z Ukrainą

Polska dąży do pojednania z Ukrainą
Według słów premiera Morawieckiego, pamięć o ofiarach Wołynia nie może zostać wymazana.

 

Pełne pojednanie narodu polskiego i ukraińskiego jest możliwe tylko w przypadku uznania przez Ukrainę prawdy o rzezi wołyńskiej.

Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, przekazuje TVN24

„Są zbrodnie, wobec których brakuje słów, nawet po 75 latach. Pamięci o ofiarach Wołynia nie można wymazać, winy sprawców nie da się relatywizować. Trwałe pojednanie między narodami Polski i Ukrainy może być oparte jedynie na uznaniu pełnej prawdy o tamtych strasznych czasach” - napisał premier na swoim Twitterze.

Wcześniej polski ambasador na Ukrainie Jan Piekło wygłosił przemowę we wsi Kisielin w obwodzie wołyńskim, gdzie 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści wspierani przez kilku przedstawicieli lokalnej ludności zamordowali Polaków, którzy zebrali się w kościele. Dyplomata poinformował, że Warszawa i Kijów znajdą wspólny język tak samo jak Polska po II Wojnie Światowej znalazła z Niemcami.

„Jeżeli po tragedii II Wojny Światowej udało się osiągnąć polsko-niemieckie pojednanie, to nam również powinno się to udać” - powiedział.

W lutym tego roku szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wyraził gotowość do uznania częściowej winy za rzeź wołyńską. „Jak zawsze mówię naszym polskim przyjaciołom, jestem gotowy uznać winę pojedynczych przedstawicieli Ukrainy lub podejrzanych o to, co robili na Wołyniu. A wy jesteście gotowi zrobić to samo ? Jestem gotowy zgiąć kolano przed ofiarami narodowości polskiej, a wy jesteście gotowi?” - powiedział.

Artykuły powiązane