Kancelaria Morawieckiego zilustrowała post o rzezi wołyńskiej zdjęciem zniszczonej przez Polaków wsi

Kancelaria Morawieckiego zilustrowała post o rzezi wołyńskiej zdjęciem zniszczonej przez Polaków wsi
Kancelaria Premiera RP zilustrowała "zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu" zdjęciem zniszczonej przez Armię Krajową ukraińskiej wsi Sahryń.

 

Poinformował o tym na Facebooku przewodniczący ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz.

"Kancelaria premiera Polski Morawieckiego ilustruje »zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu« zdjęciem zniszczonej przez żołnierzy AK ukraińskiej wsi Sahryń. To jest prawda historyczna, o której tak często mówią polscy politycy?" – zapytał on.

W poście na Facebooku na stronie kancelarii polskiego premiera 11 lipca, na który powołuje się Wjatrowycz, wykorzystano zdjęcia z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Polski z płonącym domem wiejskim. Zdjęcie zostało zrobione 10 marca 1944 roku w miejscowości Sahryń na Chełmszczyźnie.

Należy zaznaczyć, że w chwili przygotowywania materiału, link prowadzący do informacji na Facebooku nie działał. Natomiast informacja ze wspomnianym zdjęciem jest dostępna na Twitterze Kancelarii Premiera RP.

75 lat temu niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. #Pamiętamy

Źródło zdjęcia: Archiwum IPN pic.twitter.com/QwQft9QUqY

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 12, 2018

Jak przypominają ukraińskie media, dokładnie 9 i 10 marca 1944 roku w Sahryniu zostało rozstrzelanych, torturowanych, zamordowanych ponad 1000 osób, w tym ponad 100 dzieci. Dokonali tego tysiące dobrze uzbrojonych konnych i pieszych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i oddziałów Batalionów Chłopskich pod dowództwem Stanisława Basaja.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko 8 lipca odwiedził południowo-wschodnią Polskę, gdzie w nieistniejącej dziś ukraińskiej miejscowości Sahryń uroczyście odsłonił pomnik poświęcony pamięci uśmierconych tam Ukraińców w 1944 roku.

Artykuły powiązane