W Polsce opublikowano raport o dostawach węgla do „Ł/DRL”

W Polsce opublikowano raport o dostawach węgla do „Ł/DRL”
Ukraiński antracyt, wydobywany na okupowanych terytoriach Doniecka i Ługańska, jest, pomimo ograniczeń nałożonych przez USA, ciągle dostarczany do Europy.

 

Antracyt z terytoriów kontrolowanych przez Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową jest sprzedawany za granicą w cenie 10 mln dolarów za 100 tys. ton.

Jak informuje TVN24, zgodnie z informacjami 60% akcji firmy, która zajmuje się dostawą węgla do UE, należy do byłego „wiceministra energetyki ŁRL” Ołeksandra Melnyczuka. Co więcej, jedno z biur spółki znajduje się w Katowicach.

Obecnie kwestie dotyczące działalności „firmy” są rozpatrywane przez polskie MSZ i Ministerstwo Energetyki.

MSZ twierdzi, że nie widzi żadnych przyczyn prawnych dla blokowania dostaw legalnie wydobywanego i wywiezionego z Ukrainy węgla.

„Nawet (..) ustalenie, że sprowadzony węgiel pochodzi z Ukrainy, a nie z Rosji nie będzie skutkować innym wymiarem należności celnych, zaś przywóz węgla pochodzącego z Ukrainy nie jest objęty żadnymi zakazami w odróżnieniu od towarów pochodzących z (..) Krymu” - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Wcześniej USA podjęto decyzję o nałożeniu specjalnego ograniczenia na wszystkie firmy, które sprzedają ukraiński antracyt wydobywany w Donbasie.

Artykuły powiązane