Przetestowano specjalny pociąg na trasie z Przemyśla do granicy ukraińskiej (FOTOREPORTAŻ)

Przetestowano specjalny pociąg na trasie z Przemyśla do granicy ukraińskiej (FOTOREPORTAŻ) Foto: linia102.pl
25 sierpnia aktywiści Stowarzyszenia "Linia 102" we współpracy z władzami regionalnymi województwa podkarpackiego w Polsce i obwodu lwowskiego, konsulami w Przemyślu i Lwowie zorganizowali kolejną podróż koleją z Przemyśla do ukraińskich Niżankowic (obwód lwowski).

 

Jak informuje portal CTS, wyróżniającą cechą tej wyprawy było to, że oprócz tradycyjnych drezyn użyto specjalny pociąg WM-15A/PRT-00.

Ten tabor kolejowy przeznaczony jest do zapewnienia pomocy technicznej. Według jednego z organizatorów akcji Wiktora Halczyńskiego specjalny pociąg był przygotowywany do testowania przez wiele lat na nieużywanych drogach kolejowych, ponieważ ma większą masę niż drezyny – 40 ton. Pociąg i dwie drezyny przejechały z Przemyśla do Niżankowic i z powrotem.

„Ze względu na dużą liczbę uczestników, polska Straż Graniczna na początku przeprowadziła kontrolę graniczną pasażerów jazdy pociągu, co skróciło czas podróży do 40 min. Podobny eksperyment przeprowadziła Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, sprawdzając pasażerów podróży powrotnej bezpośrednio na stacji w Niżankowicach” – poinformował Wiktor Halczyński.

Na swoim Facebooku poinformował on również, że polska strona wyraziła chęć modernizacji linii Przemyśl- Niżankowice i bycia klientem kursujących pociągów (do 3 pojazdów na dzień). „Po modernizacji pociąg będzie mógł poruszać się po tych torach z prędkością do 60km/h, dzięki czemu z Niżankowic do Przemyśla będzie można dostać się w ciągu 15-20 minut” – napisał Halczyński.

Przypomnimy, że strona polska jest zainteresowana przywróceniem trasy kolejowej łączącej miasta województwa podkarpackiego ale przechodzącej częściowo przez terytorium obwodu lwowskiego – z Przemyśla przez ukraińskie Niżankowice i Chyrów do Krościenka – Ustrzyk Dolnych - Zagórza – Sanoka.

Wcześniej po tej linii kolejowej prowadzącej przez terytorium Ukrainy przejeżdżał pociąg relacji Warszawa – Zagórz ( jechał bez przystanków, pasażerowie nie mogli wsiadać ani wysiadać). Na ukraińskim fragmencie drogi istniała kolej europejska (1435 mm). Od 1994 roku odcinek Niżankowice-Chyrów-Krościenko poddany był naprawie w rezultacie czego kolej europejska między Niżankowicami i Chyrowem była zamieniona na standard 1520 mm. Połączony tor między Chyrowem i Krościenkiem został zachowany.

Należy zauważyć, że 22 sierpnia marszałek Sejmu Marek Kuchciński oznajmił priorytety rozwoju infrastruktury województwa podkarpackiego, wśród których znajduje się modernizacja linii kolejowej Jasło-Krosno-Sanok-Zagórz-Krościenko-Chyrów-Przemyśl.

Artykuły powiązane