W Szczecinie budowany jest pomnik „ofiarom ukraińskich nacjonalistów”

W Szczecinie budowany jest pomnik „ofiarom ukraińskich nacjonalistów” Projekt pomnika poświęconego ofiarom nacjonalizmu ukraińskiego. Źródło: www.kresywschodnie.org.pl
W Szczecinie na Cmentarzu Centralnym miasta rozpoczęła się budowa pomnika „ofiarom ukraińskich nacjonalistów” lat 1939-1947.

 

Monument budowany jest w ramach współpracy polskiego Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Kresy Wschodnie: Dziedzictwo i Pamięć.

Jak informuje Gazeta Prawna, przedstawiciel Stowarzyszenia Jerzy Mużyło powiedział, że budowa pomnika „to ważny moment dla nas, dla potomków Kresowian i — co ważne — dla świadków, którzy jeszcze tu żyją, i to jest dla nich swoiste zadośćuczynienie”

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie Paweł Skubisz zaznaczył, że ofiar OUN-UPA do dziś na Ukrainie „nie pochowano w godny sposób, zgodnie z chrześcijańską tradycją”.

„W Szczecinie mieszka wiele takich rodzin, pochodzących z terenów objętych tymi wydarzeniami, szczególnie z Wołynia. Pomnik ma umożliwić rodzinom zapalenie zniczy przy symbolicznym grobie, tym bardziej że powstaje on na terenie szczecińskiego Cmentarza Centralnego” - dodał dyrektor szczecińskiego oddziału IPN.

Pomnik ma być gotowy do końca października tego roku.

Z pięciu projektów zaprezentowanych w maju biegłego roku, wybrano ten o roboczej nazwie "Kapliczka" zaprojektowany przez studentki Akademii Sztuki w Szczecinie pod kierunkiem prof. Katarzyny Radeckiej. Będzie on mieć formę nawiązującą do przydrożnej kapliczki i spadzistego dachu - nieodłącznych elementów krajobrazu polskiej wsi. Symboliczny dach bez poszycia będzie „wystawał’ z ziemi. Na powierzchni dachu rozmieszczone zostaną nazwy ukraińśkich miejscowości jako "blizny" symbolizujące ofiary tragedii.

 

Artykuły powiązane