Polska wyprzedziła Portugalię i Szwajcarię pod względem liczby turystów

Polska wyprzedziła Portugalię i Szwajcarię pod względem liczby turystów
W 2017 r. do Polski przybyło 18,3 mln turystów zagranicznych, czyli o 4,5% więcej niż w 2016 r.

 

Polska jest liderem pod względem liczby turystów w Europie Środkowej i Wschodniej, wyprzedzając takie kraje, jak Chorwacja, która przyciąga rocznie 13 mln turystów z zagranicy, Czechy ok. 9 czy Rumunię z nieco ponad 10 mln i Albanię z ok. 4 milionami turystów. Przy czym liczba odwiedzających Polskę turystów już przewyższa Portugalię (11 milionów turystów), Szwajcarię (11 milionów) i Norwegię (6 milionów), które są popularnymi kierunkami turystycznymi – informuje polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki, przekazuje Money.pl.

Jak informuje wydanie, daleko nam jeszcze do takich turystycznych gigantów jak np. Francja, którą odwiedza 82 mln turystów.

„Polska jest nie tylko atrakcyjna dla turystów z Europy, ale została zauważona również przez turystów z rynków o wielkim potencjale turystycznym – na przykład z Chin czy Bliskiego Wschodu. Poprawia się u nas infrastruktura – drogi czy hotele. Zarówno turyści, jak i zagraniczni dziennikarze podkreślają, że obsługa klienta jest w Polsce na europejskim poziomie” – mówi Ewa Kubaczyk z Polskiej Izby Turystycznej.

Jednocześnie zauważa, że jest to nie tylko zasługa firm turystycznych i ministerstwa, ale także przedstawicieli samorządów lokalnych. "Należy docenić wysiłki poszczególnych miast w promocji i tworzeniu produktów turystycznych. Starają się one przyciągać nie tylko zabytkami, ale też nowoczesną architekturą czy interaktywnymi muzeami. Przyciągają też samą atmosferą; mówi się, że są miejscami, w których chce się być – i to działa" - mówi Kubaczyk.

Według Światowej Organizacji Turystyki w ubiegłym roku Polska zarobiła na turystach 9,9 miliarda euro. Jest to znacznie mniej niż w innych krajach europejskich, które odwiedza mniej turystów. Eksperci zauważają, że po pierwsze wypoczynek w Polsce jest nadal tańszy niż w Europie Zachodniej, a po drugie, turyści przyjeżdżają tylko na kilka dni. Jednak wydatki turystów w Polsce rosną - w 2017 roku wyniosły prawie 500 dolarów na osobę - o 4% więcej niż w 2016 roku.

Sami Polacy, według danych Eurostatu, wydają na urlopie około 192 euro rocznie na osobę. Jednocześnie od 2000 r. ceny produktów i usług w Polsce wzrosły o 44,9%.

Artykuły powiązane