Polska Akademia Filmowa oświadczyła na co wpłynie propozycja Wałęsy odnośnie Sencowa

Polska Akademia Filmowa oświadczyła na co wpłynie propozycja Wałęsy odnośnie Sencowa
Decyzja byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy o nominowaniu ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla zmusi władze Rosji jeszcze raz przemyśleć sprawę ukraińskiego więźnia politycznego.

 

Taką opinię w wywiadzie dla korespondenta Ukrinformu wyraził prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Jest on głęboko przekonany, że decyzja Lecha Wałęsy zmusi rosyjską władzę jeszcze raz zrewidować sprawę Ołeha.

Według prezydenta PAF, gest Wałęsy wyraźnie stawia Ołeha Sencowa wśród wielu innych wybitnych figur w historii ostatniego wieku.

"Wałęsa powiedział: spójrzcie, nie ma znaczenia – jest winny, czy nie, skazany, czy nie. Powiedział: spójrzcie, to jest człowiek, który może być wzorem dla wielu innych ludzi. Mimo, że dawał zeznania pod przymusem, mimo tego, że uważa, że wyrok jest niesprawiedliwy, – nie ma on w sobie nienawiści" - podkreślił Jabłoński.

Jego zdaniem, argument rosyjskich mediów o tym, że Wałęsa zaproponował otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla przez "terrorystę", który został skazany na 20 lat kolonii karnej jest "nieprzekonywającym argumentem".

"Należy pamiętać, że Nelson Mandela w swoim czasie został również skazany za terroryzm", - zaznaczył prezes PAF.

Należy zaznaczyć, że niedawno były prezydent Polski, legendarny lider polskiej "Solidarności" i laureat Nagrody Nobla 1983 roku Lech Wałęsa ogłosił nominowanie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa do otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla. Polska Akademia Filmowa poparła Wałęsę w tej kwestii. W szczególności, przekazując Wałęsie film dokumentalny "Proces. Federacja Rosyjska przeciw Ołeha Sencowa" w reżyserii Askolda Kurowa.

DlsQ2s WwAEo6Cg

Artykuły powiązane