Polski historyk nie został wpuszczony do Rosji

Polski historyk nie został wpuszczony do Rosji
Polski historyk, zastępca dyrektora Centrum Polsko Rosyjskiego Porozumienia i Dialogu, Łukasz Adamski nie został wpuszczony do Rosji.

 

Według niego, nie został on przepuszczony na przejściu granicznym Gusiew kiedy jechał do Swietłogorska w obwodzie kaliningradzkim, aby wraz z lokalnymi władzami wziąć udział w rozpoczęciu zawodów w piłce nożnej dla miejscowych dzieci.

Łukasz Adamski otrzymał zakaz do marca 2021 roku, ponieważ zgodnie z wersją FSB Rosji „stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, obronności i porządku publicznego” w Polsce.

Z tego powodu dyrektor CPRPiD Ernest Wyciszkiewicz napisał w sieciach społecznościowych, że szczera rozmowa z otwartymi Rosjanami z udziałem sąsiadów z Ukrainy, Litwy i Białorusi o przeszłości i teraźniejszości regionu jest uważana w Rosji za zagrożenie. Zauważył jednak, że taka decyzja nie wpłynie na działalność Centrum.

Jest to już drugi przypadek w ostatnim czasie kiedy wydano zakaz wjazdu polskich ekspertów do Rosji. W szczególności, w maju tego roku, po przybyciu do Moskwy trzyletni zakaz na wjazd otrzymał dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – Sławomir Dębski. Wtedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że jest to odpowiedź na wydalenie z Polski rosyjskich dyplomatów.

Artykuły powiązane