Na przejściu z Ukrainą polscy celnicy znaleźli obraz podpisany przez Chagalla

Na przejściu z Ukrainą polscy celnicy znaleźli obraz podpisany przez Chagalla Foto: lubelskie.kas.gov.pl
Na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem polscy celnicy zarekwirowali ukryty pod kurtką na tylnym siedzeniu samochodu obraz z sygnaturą Marca Chagalla.

 

Jak poinformowała służba prasowa Oddziału Celnego w Hrebennem, 4 września br. funkcjonariusze podczas rutynowej kontroli samochodu osobowego marki Skoda, na tylnym siedzeniu pojazdu, pod kurtką, natrafili na malowany na płótnie obraz. Podejrzewają, że może to być bezcenne znalezisko.

„Dzieło, o wymiarach 59x29 cm, przedstawia postać trzymająca latawiec w kształcie twarzy na kolorowym tle. Z dużym prawdopodobieństwem to dzieło Marca Chagall  na co wskazują podpisy na obrazie” – napisano w komunikacielkjouipdsfsdf

Znalezisko od razu wzbudziło podejrzenia celników i zostało zatrzymane.

Samochód, w którym przewożono obraz, prowadził 51-letni obywatel Ukrainy.

Służba Celna zaznacza, że jeśli podejrzenia się potwierdzą, będzie to jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień na przełomie ostatnich lat. Obraz trafił teraz do specjalistów, którzy ocenią jego autentyczność.

Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, był czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. W 2017 roku, podczas zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Christie's licytacji, zostało sprzedanych pięć obrazów Chagalla za zawrotną kwotę 3,5 mln dolarów.

Artykuły powiązane