W Polsce podniesiono minimalne wynagrodzenie i stawkę godzinową

W Polsce podniesiono minimalne wynagrodzenie i stawkę godzinową
Polska od 1 stycznia 2019 roku podnosi minimalne wynagrodzenie do poziomu 2250 zł brutto (około 522 euro).

 

Rząd wprowadził również minimalną stawkę godzinową — zwiększy się ona z 13,70 do 14,70 zł.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że na Radzie Ministrów podjęto decyzję, żeby zarekomendować wyższą, niż planowano, płacę minimalną. Początkowo zakładano, że płaca minimalna będzie wynosić 2220 zł, a minimalna stawka godzinowa – 14,50 zł, informuje o tym PAP.

Przypomnijmy, że ponad 22% ukraińskich migrantów w Polsce chciałoby przeprowadzić się do naszego kraju na stałe, a ponad 13% nie chciałoby na zawsze pozostać w Polsce.

Ukraina znajduje się w czołówce10 krajów świata, z których wyjeżdża za pracą najwięcej ludzi. Według danych Centrum Strategii Gospodarczej ponad 4 mln Ukraińców (eksperci mówią o prawie 5 mln) to migranci zarobkowi. Jednocześnie za granicą znajduje się około 2,6-2,7 mln osób.

Według sondażu przeprowadzonego przez Kanał 24 Ukraińcy najbardziej obawiają się, że rozłąka z rodziną, a zwłaszcza dziećmi spowoduje u nich uraz psychiczny – tak uważa 47% czytelników serwisu internetowego Kanału 24. Kolejne 43% uważa taką pracę za ryzykowną. Zaledwie 10% nie chce pracować za granicą, ponieważ jest tam droższe życie.

Artykuły powiązane