Polska jest gotowa w sądzie bronić swojej pozycji w sprawie reformy sądownictwa

Polska jest gotowa w sądzie bronić swojej pozycji w sprawie reformy sądownictwa
Polska jest gotowa bronić prawa do realizacji reformy systemu sądownictwa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

 

Oświadczyła o tym w poniedziałek rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska, komentując decyzję Komisji Europejskiej o złożeniu skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE, w sprawie naruszenia zasad niezależnego sądownictwa, informuje PAP.

„Polska jest gotowa do obrony swoich racji ustrojowych i prawnych przed Trybunałem” - zapewniła Kopcińska.

Zaznaczyła, że na złożone do Trybunału UE wnioski i skargi Polska zareaguje wtedy, gdy TSUE, zgodnie z procedurami, przekaże Warszawie dokumenty.

Jak informowano, składając w poniedziałek skargę do TSUE KE przeszła do drugiego etapu postępowania w związku z naruszeniem, zdaniem Brukseli, przez polskie władze zasad praworządności, które są fundamentalnymi dla kraju członkowskiego UE. KE opowiada się za rozpatrzeniem sprawy w trybie przyspieszonym. Komisja chce również, aby Trybunał jeszcze do ogłoszenia ostatecznej decyzji przyjął pośrednie rozwiązanie, w którym zobowiązałby Polskę wstrzymać wykonanie niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. KE uważa, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym nie jest zgodna z prawem UE, narusza Traktat o Unii Europejskiej i podważa zasady niezależności sądownictwa.

Wcześniej KE wszczęła procedurę w odniesieniu do Warszawy w celu zbadania ewentualnych naruszeń w dziedzinie praworządności. Jak wyjaśniono w KE, ustawa o Sądzie Najwyższym narusza prawa sędziów w tym organie i nie spełnia zobowiązań Polski zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej. Z kolei polski rząd jest przekonany, że decyzja Komisji jest „polityczna”.

Artykuły powiązane