MON poinformowało o wielkości ewentualnej bazy wojskowej USA w Polsce

MON poinformowało o wielkości ewentualnej bazy wojskowej USA w Polsce Foto: flickr
Ministerstwo Obrony Narodowej ma nadzieję na rozlokowanie kilku tysięcy amerykańskich wojskowych w Polsce.

 

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski wypowiedział się na temat utworzenia w Polsce bazy wojskowej USA. Poinformował o tym w wywiadzie dla Polskiego Radia w programie „Sygnały Dnia”.

„Myślimy o tysiącach, nie o setkach żołnierzy. Wiosna będzie kluczowa w tej sprawie; ciężar spraw leży na rozmowach roboczych, ich efektem będzie raport Kongresu USA” - powiedział Szatkowski, odpowiadając na pytanie o wielkość ewentualnej stałej bazy wojskowej USA w Polsce.

Przypomnijmy, że w maju okazało się, że Polska jest gotowa zapłacić 2 mld dolarów za stworzenie na swoim terytorium stałej bazy wojskowej. Z kolei Rosja wyraziła zaniepokojenie doniesieniami z Polski, mówiąc, że przybliżenie obiektów NATO do granic Rosji podważa stabilność w Europie.

Pierwsza wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Białym Domu 18 września rozpoczęła się od spotkań „jeden na jeden” z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Strony omówiły bezpieczeństwo w Europie Środkowej i wzmocnienie obecności wojskowej USA w regionie. W trakcie negocjacji Polska i Stany Zjednoczone podpisały nową umowę o partnerstwie strategicznym.

We wrześniu Trump powiedział, że Waszyngton rozważa wniosek Polski o stałej obecności amerykańskich żołnierzy na jej terytorium.

Artykuły powiązane