Polski katolicki zakon zapłaci milion złotych ofierze przemocy seksualnej

Polski katolicki zakon zapłaci milion złotych ofierze przemocy seksualnej
Sąd Apelacyjny w Poznaniu nakazał rzymsko-katolickiemu zakonowi wypłatę miliona złotych kobiecie, która została porwana i doświadczyła przemocy seksualnej ze strony jednego z kapłanów zakonu.

 

Jak donosi Associated Press, tragedia wydarzyła się, gdy dziewczyna miała 13 lat. Dziś kobieta ma 24 lata i postanowiła poszukać sprawiedliwości w sądzie.

Decyzja sądu dotyczy Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Ksiądz, 42-letni Roman B., został aresztowany w 2008 roku i skazany za pedofilię. Spędził w więzieniu cztery lata, a w zeszłym roku został wykluczony ze wspólnoty religijnej.

Od decyzji Sądu Apelacyjnego przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego.

Polski kościół katolicki pracuje nad raportem o skali przemocy wobec nieletnich. Arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski Wojciech Polak powiedział, że kościół powinien być bardziej otwarty na dyskusję w tej sprawie.

„W komunikowaniu jesteśmy za słabi” – stwierdził biskup. Prymas popiera także zdecydowane rozwiązywanie stwierdzonych już sytuacji. „Powinno być i musi być zero tolerancji dla grzechów i przestępstw pedofilii” – powiedział.

Artykuły powiązane