ZPRE: Rosja powinna zwrócić Polsce wrak samolotu Kaczyńskiego

ZPRE: Rosja powinna zwrócić Polsce wrak samolotu Kaczyńskiego
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwała Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 

Jak informują polskie media, przedstawiciele parlamentów Rady Europy na posiedzeniu w dniu 12 października w Strasburgu przyjęli raport i rezolucję w tej sprawie.

Przygotowanie raportu trwało ponad cztery lata. W dokumencie uwzględniono oceny ekspertów prawa międzynarodowego, którzy uznali, że według konwencji chicagowskiej, wrak Tu-154M należy zwrócić Polsce.

Zaznaczono, że powinno to nastąpić w ścisłej współpracy z polskimi ekspertami, aby uniknąć zniszczenia potencjalnego materiału dowodowego.

Parlamentarzyści wezwali Rosję wykazać szacunek do miejsca katastrofy.

Rezolucja zawiera jedną poprawkę, nie popartą przez polskich parlamentarzystów, że zwrotowi wraku musi towarzyszyć pośrednictwo pomiędzy polską a rosyjską stroną.

Na podstawie 13 załącznika Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, państwo w którym doszło do wypadku, powinno zwrócić wrak i inne materiały dowodowe państwu, w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po zakończeniu analiz technicznych przyczyn katastrofy. Jednak od stycznia 2011 roku Rosja odmawia zwrotu wraku.

Jak informowaliśmy, 7 września 2018 roku polscy śledczy zakończyli oględziny wraku Tu-154M w Smoleńsku, na którym w kwietniu 2010 roku rozbił się prezydent Polski Lech Kaczyński. Sprawdzano między innymi elementy konstrukcyjne samolotu.

W końcu lipca Komitet Śledczy Rosji zgodził się na przyjazd w obwód smoleński polskich prokuratorów i ekspertów do zbadania szczątków polskiego samolotu Tu-154M.

W połowie kwietnia podkomisja Ministerstwa Obrony Polski opublikowała raport techniczny ds. katastrofy smoleńskiej, w którym jest mowa o tym, że samolot Tu-154M został zniszczony podczas wybuchu, a eksplozje miały miejsce nad ziemią.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński.

Artykuły powiązane