Fort Trump jest odpowiedzią na agresję Rosji – kancelaria Dudy

Fort Trump jest odpowiedzią na agresję Rosji – kancelaria Dudy
Polacy są przeciwko temu, aby amerykańska baza w kraju nazywała się właśnie Fort Trump.

 

Stała amerykańska baza wojskowa w Polsce jest odpowiedzią Rosji na jej agresywne działania na wschodzie Europy.

Powiedział o tym w wywiadzie dla wydania Dziennik Gazeta Prawna szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

"To Fort Trump jest odpowiedzią na sytuację na Wschodzie, a nie odwrotnie. My nie wytwarzamy nowej sytuacji, tylko reagujemy na już istniejącą. Nie tworzymy sił ofensywnych, lecz defensywne" - powiedział Szczerski, odpowiadając na pytanie, jak mógłby wyglądać Fort Putin w odpowiedzi na Fort Trump.

Według jego słów, to Rosja wykonała pierwszy krok, rozwijając swoje wojskowe siły w pobliżu granic NATO. Dlatego rewanżowym krokiem może być stworzenie amerykańskiej bazy w Polsce. Jednak, gdyby Rosja zdecydowała się na jakieś kolejne kroki w sprawie budowy Fortu Trump w Polsce, to „wykonałaby trzeci. Znowu ofensywny i zaburzający równowagę".

Szczerski podkreślił, że Rosja nie ma problemów z przerzucaniem swoich wojsk do granic państw NATO, w szczególności na terenie Białorusi, i dla nie ma potrzeby budowania bazy wojskowej. Natomiast Sojusz Północnoatlantycki wciąż ma znaczne problemy z transportem dużego kontyngentu na terytoria, które potencjalnie mogą być przedmiotem agresji Federacji Rosyjskiej.

Jego zdaniem, pewne siły w Polsce będą starały się uniemożliwić pojawienie się amerykańskiej bazy wojskowej w kraju i trzeba im odpowiednio przeciwdziałać.

Szczerski poinformował również, że wśród państw NATO nie ma żadnych protestów w sprawie inicjatywy dotyczącej tworzenia amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość Polaków nie chce, aby amerykańska baza wojskowa w Polsce nazywała się Fort Trump, wynika sondażu IBRIS dla wydania Rzeczpospolita.

Zgodnie z wynikami ankiety, 61,5% respondentów negatywnie odnosi się do tego, że w nazwie amerykańskiej bazy będzie zawarta nazwa obecnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Ten pomysł poparło 11,5%, pozostali uczestnicy sondażu nie ma udzielili odpowiedzi na to pytanie.

Największymi przeciwnikami nazwy Fort Trump są mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem, wyborcy sił politycznych o orientacji lewicowej.

Badanie przeprowadzono 5-6 października wśród 1100 respondentów.

Przypomnijmy, że podczas niedawnej wspólnej konferencji prasowej Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie prezydent USA zatwierdził decyzję Warszawy w sprawie przyznania 1,5-2 mld dolarów na budowę infrastruktury pod amerykańską bazę wojskową na terenie kraju. Duda zaznaczył, że można ją nazwać Fort Trump.

Obecnie na terenie Polski jest dyslokowanych około 3 tys. amerykańskich żołnierzy, przebywających na zasadach rotacyjnie.

Artykuły powiązane