W Polsce pokazany zostanie film „Donbas” Łoźnicy

W Polsce pokazany zostanie film „Donbas” Łoźnicy
W Polsce na ekrany kin 19 października wchodzi film „Donbas” Serhija Łoźnicy.

 

Jak czytamy w recenzji na łamach internetowego wydania Polityki, w przepełnionym groteską filmie „Donbas” Łoźnica zabiera widza „w pełną emocji podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie”.

„Jednak »Donbas« uhonorowany w tym roku Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Serhija Łoźnicy, nie jest jednak historią o regionie, kraju, albo systemie politycznym. To opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji, o każdym z nas”. - podkreśla Polityka.

Z kolei jak pisze portal Wp.pl, „Donbas” Łoźnicy to tragikomiczna opowieść o wojnie na wschodzie Ukrainy.

„Ale ten konflikt może pójść dalej. Proszę się zastanowić, co się stanie, kiedy Rosja zdobędzie Donbas? Pójdzie dalej…”- cytuje reżysera portal internetowy, dodając, że jego zdaniem, Rosja zbliży się do polskich granic.

Film Łoźnicy to trzynaście krótkich historii, połączonych ze sobą, ukazujące panoramę życia na terytoriach okupowanych, od tragedii do komicznej farsy. „Zielone ludziki” nie mogą sobie przypomnieć nazwy swojego „rodzinnego miasteczka, położonego tu niedaleko”. Niemieckiego dziennikarza na punkcie kontrolnym wita się okrzykiem „złapaliśmy faszystę!” Tutaj z okazji ślubu organizuje się uliczne awantury, wywłaszcza się na rzecz „republik” samochody i pieniądze, żyje się w piwnicach, ratując się przed ostrzałem. Film Łoźnicy zastanawia się, gdzie w tym kalejdoskopie leży granica między prawdą i fikcją?

Podstawą scenariusza filmu stały się amatorskie filmy, nakręcone na terytoriach okupowanych i wybrane przez reżysera.

Ukraiński Komitet Oscarowski wybrał dramat „Donbas” jako krajowego kandydata do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny i pomyślnie przeszedł kwalifikacje. Został on również dodany na długą listę do Europejskiej Nagrody Filmowej.

„Donbas” został stworzony w koprodukcji Niemiec, Ukrainy, Holandii, Francji i Rumunii. Film stał się jednym z laureatów ósmej selekcji Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina. Ukraińskim koproducentem został Denys Iwanow i wytwórnia „Arthouse Traffic”. Zdjęcia kręcono tej zimy w Krzywym Rogu.

„Donbas” trafi do ukraińskich kin 18 października.

Przypomnijmy, że film „Donbas” będzie można także zobaczyć w dniach 25 – 28 października w ramach 3. edycji UKRAINA! Festiwal Filmowy.

Artykuły powiązane