W wyborach w Polsce Ukraińcy otrzymali 38 mandatów

W wyborach w Polsce Ukraińcy otrzymali 38 mandatów
W województwie warmińsko-mazurskim Ukraińcy wspólnie zajęli 17 miejsc.

 

W sumie 95 przedstawicieli mniejszości ukraińskiej startowało w wyborach do władz lokalnych w Polsce, z których 38 zostało wybranych do samorządów. Oznacza to, że co trzeci Ukrainiec otrzymał mandat.

Jak poinformowała gazeta mniejszości ukraińskiej w Polsce „Nasze Słowo”, 95 kandydatów z różnych komitetów wyborczych kandydowało do wszystkich poziomów samorządu terytorialnego: rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Dwoje kandydatów, którzy startowali na stanowiska burmistrza i wójta, będą walczyć o swój post w drugiej rundzie wyborów 4 listopada.

Dwaj Ukraińcy weszli z listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku warmińsko-mazurskiego. Jednym z nich jest Miron Sycz, znany z negowania zbrodni wołyńskiej. Łącznie uzyskali 19,7 tys. głosów.

W Białym Borze w województwie zachodniopomorskim o stanowisko burmistrza powalczy Iwan Bodnar. Natomiast w Świątkach w województwie warmińsko-mazurskim o stanowisko wójta gminy ubiega się Sławomir Kowalczuk.

Należy zaznaczyć, że w województwie warmińsko-mazurskim Ukraińcy łącznie uzyskali 17 miejsc. W województwie pomorskim przedstawiciel mniejszości ukraińskiej został radnym powiatu sztumskiego. Jeden z Ukraińców otrzymał mandat radnego gminy na Mazowszu. Na Podlasiu dwójka została radnymi Białej Podlaskiej, a jedna kobieta zajęła miejsce w radzie powiatu bielsko-podlaskiego, natomiast Ukrainiec został radnym w gminie. Na Podkarpaciu dwaj Ukraińcy otrzymali mandaty radnych gmin, a w Małopolsce – dwóch zostało radnymi powiatu. Na Dolnym Śląsku Ukraińcy zajęli dwa miejsca - jedno w radzie gminy i jeden w radzie powiatu.

Przypomnijmy, że w 2017 roku 661,9 tys. Ukraińców otrzymało pierwsze zezwolenie na pobyt w Unii Europejskiej, 88 % z nich wydała Polska.

Artykuły powiązane