W Warszawie zapalono świece w pamięć ofiar Wielkiego Głodu

W Warszawie zapalono świece w pamięć ofiar Wielkiego Głodu
Przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Polsce i ukraińscy dyplomaci uczcili wczoraj, 3 listopada pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

 

Ukraińcy zapalili znicze pamięci przy pomniku ofiar Wielkiego Głodu na Cmentarzu Wolskim w Warszawie, informuje na swoim Facebooku ambasada Ukrainy w RP.

"Do światowej akcji »Zapalmy świecę pamięci« poświęconej 85. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33 dołączyła się dziś Warszawa. Wraz ze społecznością ukraińską oraz uczniami ukraińskich szkół sobotnich, pracownicy Ambasady Ukrainy w Polsce zebrali się na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli by pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu zapalić świece i odczytać nazwiska 85 dzieci - niewinnych ofiar ludobójstwa narodu ukraińskiego", - informuje przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP.

Przed uczestnikami zadusznej uroczystości wystąpili radca-minister, zastępca szefa misji dyplomatycznej ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz i prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma. Podkreślili, że należy przechowywać pamięć o tragicznych wydarzeniach z początku XX wieku i przekazywać ją następnym pokoleniom.

Artykuły powiązane