Z powodu epidemii odry Polska planuje zabronić wjazdu nieszczepionym gastarbeiterom

Z powodu epidemii odry Polska planuje zabronić wjazdu nieszczepionym gastarbeiterom
Polskie władze uważają, że epidemiologiczna sytuacja "wymaga intensywnych prac, żeby szczególnie cudzoziemcy, którzy pracują u nas dłużej byli zaszczepieni".

 

Ministerstwo Zdrowia RP pracuje nad projektem, który będzie zabraniał wjazdu do Polski nieszczepiony przeciw odrze obywatelom państw trzecich.

Poinformował o tym Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, podkreślając, że w tej chwili nie ma w Polsce zagrożenia epidemicznego, gdyż wyszczepialność wynosi ponad 95 proc. Zaznaczył, że zdecydowana część społeczeństwa jest świadoma i racjonalnie podchodzi do kwestii szczepień.

"Mamy odrę zawleczoną z zagranicy. Własnej odry nie mamy od kilku lat. Mam nadzieję, że uda nam się zachować statut kraju wolnego od odry rodzimej" – powiedział Jarosław Pinkas w niedzielę w TVN 24.

Przyznał, że obecna sytuacja epidemiologiczna "wymaga intensywnych prac, żeby szczególnie cudzoziemcy, którzy pracują u nas dłużej byli zaszczepieni". Podkreślił, że dotyczy to przede wszystkim osób, które są zatrudniane do opieki nad dziećmi.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że powinniśmy wymagać szczepień od obcokrajowców, którzy pozostają w Polsce na dłużej. "Powinniśmy zapytać czy byłeś szczepiony i czy nie powinieneś tego zrobić" – oznajmił Pinkas.

"Pracujemy obecnie wspólnie z ministrem MSWiA, żeby doprowadzić do jakiejś racjonalnej regulacji. Jednak musi się to odbywać w sposób bardzo delikatny" – powiedział szef GIS.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego liczba zachorowań na odrę na Mazowszu pozostaje na tym samym poziomie i dotyczy 17 osób. Dzieci, głównie z powiatu pruszkowskiego, które zostały zarażone odrą, nie były szczepione.

Na Ukrainie w tym roku zanotowano ponad 30 tysięcy zachorowań na odrę. Na Białorusi zaś odnotowano ponad 200 przypadków odry. Zachorowań jest więcej także w Rosji. 

Według danych ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia w zeszłym tygodniu na odrę zachorowało ponad 1300 Ukraińców. Ogółem od początku roku odrą zaraziło się ponad 35 tysięcy obywateli Ukrainy, co sprawia, że jest to kraj z największą zachorowalnością w Europie.

Oprócz obwodów lwowskiego i wołyńskiego w czołówce regionów z największą liczbą zachorowań znajdują się obwody iwano - frankowski, zakarpacki, tarnopolski i czerniowiecki. Jedynie we Lwowie w ciągu ostatniego weekendu z powodu odry do szpitali trafiło 62 dzieci i 16 dorosłych. Według ministerstwa zdrowia większość zakażonych odrą Ukraińców nie posiadało odpowiednich szczepień. 

Jak informowaliśmy, w UE poinformowano, że najgorsza sytuacja epidemiologiczna z powodu epidemii odry panuje na Ukrainie.

Artykuły powiązane