Senat przyjął uchwałę w pamięć o ofiarach Wielkiego Głodu na Ukrainie

Senat przyjął uchwałę w pamięć o ofiarach Wielkiego Głodu na Ukrainie Foto: twitter.com/ADeshchytsia
Polski Senat w środę jednogłośnie przyjął uchwałę, którą uczcił pamięć poległych Ukraińców w 85. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933.

 

Za przyjęciem dokumentu głosowało 78 senatorów Izby Wyższej polskiego parlamentu - wszyscy, którzy byli obecni w sali konferencyjnej.

„Mija 85 lat od kulminacji Wielkiego Głodu w ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej. W efekcie kolektywizacji i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych śmierć z głodu poniosło co najmniej 6 milionów ludzi. (…) W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu. Wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii " - czytamy w uchwale Senatu.

Podkreślono, że w 2006 roku Senat Polski uznał w specjalnej uchwale Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa.

1542807019 763

Senator Jan Obremski, który prezentował tekst rezolucji podkreślił, że Wielki Głód na Ukrainie pokazał prawdziwą naturę totalitarnego systemu komunistycznego.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaznaczył, że w sprawie tej uchwały stanowisko polskiej władzy i opozycji jest takie samo. Podkreślił, że Ukraina ucierpiała w okresie istnienia ZSRR o wiele bardziej niż Polska w tamtych czasach.

Senator PiS Jan Żaryn powiedział, że intencją uchwały jest z jednej strony uhonorowanie "tych wszystkich, którzy cierpieli i zginęli w wyniku ludobójstwa, które dokonało się w latach 1932-1933", ale z drugiej strony ta uchwała jest również po to, "abyśmy mogli wspólnie występować (...) na terenie świata, by nigdy już taki system bolszewicki nie zakwitł nikomu w głowach, przede wszystkim intelektualistom, którym się wydaje, że można porządkować świat wedle projektu, który w słowach wyraża się pięknie, a w czynie wyraża się zbrodnią".

Po głosowaniu wicemarszałek Senatu RP Maria Koc przekazała tekst uchwały obecnemu w sali posiedzeń Senatu ambasadorowi Ukrainy w Polsce Andrijowi Deszczycy.

Artykuły powiązane