W Polsce zwrócono się do ukraińskich gastarbeiterów odnośnie szczepień

W Polsce zwrócono się do ukraińskich gastarbeiterów odnośnie szczepień
W szkołach i przedszkolach województwa zachodniopomorskiego, gdzie uczą się dzieci obywateli Ukrainy, rozpoczęto kampanię informacyjną o konieczności szczepień na odrę.

 

Inspektor sanitarny regionu zwrócił się do rodziców z odpowiednim pismem. Ponadto z Ukraińcami prowadzone będą specjalne rozmowy, pisze Niezależna.pl. W języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim zostały wydane odpowiednie ulotki informacyjne na temat choroby.

2018 11 19 154261805213 page 001

"W Zachodniopomorskiem nie mamy problemu z zachorowaniami na odrę. Prowadzimy tę akcję profilaktycznie", — zaznaczyła rzeczniczka wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Wyjaśniła, że taką akcję rozpoczęto w związku z naruszeniem systemu szczepień i licznymi przypadkami zachorowania na odrę u wschodniego sąsiada. Według informacji Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, od początku tego roku do października zarejestrowano ponad 32 tys. takich przypadków.

W tym roku w województwie wyjawiono dwa potwierdzone przypadki zachorowań na odrę. Oba u kobiet z Ukrainy.

"Obywatele Ukrainy pracujący legalnie w Polsce mogą zaszczepić przeciwko odrze dzieci do 19 roku życia. Muszą zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego ", - zaznaczyła Kapłan, przypominając, że taka procedura jest bezpłatna. Jednak dorośli, którzy chcą się zaszczepić muszą za to zapłacić.

Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, od 1 stycznia do 31 października tego roku w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie ubiegłego roku wykryto 59 podobnych przypadków.

Jak informowaliśmy, wcześniej pojawiła się informacja o tym, że w Polsce chcą zakazać wjazdu nieszczepionym cudzoziemcom. Odpowiedni projekt Ministerstwa Zdrowia jest już w opracowaniu.

Artykuły powiązane